Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pasca od štátu: maličkou chybou v roku 2020 môžete prísť o firmu

06.01.2020, 05:00 | Zuzana Kullová | © 2020 News and Media Holding

Veľké čistky obchodného registra môžu ohroziť podnikanie viacerých, najmä neaktívnych firiem. Aj tie aktívne by sa mali mať napozore.

  • Tlačiť
  • 10

Ako ľahko možno prísť v tomto roku o firmu? Celkom jednoducho. Stačí, aby bol napríklad živnostník zapísaný v obchodnom registri, niekto zabudol uložiť účtovnú závierku do registra, alebo mal na krku exekúciu.

Z nedávnej analýzy vypracovanej rezortom spravodlivosti nedávno vyplynulo, že v obchodnom registri je zapísaných viac ako 300 000 subjektov. „Počet „mŕtvych obchodných spoločností“ v ňom sa javí viac ako 100-tisíc,“ skonštatovala pre TREND hovorkyňa rezortu Zuzana Drobová. A tie sa z neho jednoducho súdom postupne vymažú. Zrušiť obchodnú spoločnosť súd môže aj z rôznych iných dôvodov, ktoré začínajú platiť od roku 2020.

Neprehliadnite

Zrušia firmu pre neuloženie účtovnej závierky

Po novom stačí, ak bude firma v omeškaní s uložením účtovnej závierky viac ako šesť mesiacov a po novom súd rozhodne o jej zrušení. Môže za to novela Obchodného zákonníka.

Účtovné závierky ukladá do registra účtovných závierok správca dane po ich doručení a odovzdaní ako prílohy daňového priznania alebo po jej schválení daňovníkom. „Ak sa tak neudeje ani šesť mesiacov po stanovenom termíne je to dôkaz toho, že spoločnosť zrejme nevedie účtovníctvo, nezostavuje daňové priznanie a rovnako účtovnú závierku a teda si neplní celý balík povinností vyplývajúcich zo súčasnej legislatívy,“ poznamenáva pre TREND poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska Jaroslava Lukačovičová.

Aj predtým bolo možné nájsť v registri účtovných závierok firmy, ktorým chýbali zverejnené závierky, na tieto doteraz neboli nijakým spôsobom trestané.  

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 10

Tagy biznis, dane, firmy, podnikanie, register, štát, živnosť