Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Pečiatka je len obchodná zvyklosť

27.03.2006, 20:58 | Patrik Benčík | advokát

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0
  • Aké sú povinné údaje na pečiatke obchodnej spoločnosti? Má výrobca pečiatky právo pri jej objednávke žiadať od obchodnej spoločnosti, ktorá si pečiatku objednáva, nejaké doklady, prípadne IČO?

Používanie firemnej pečiatky podnikateľmi je len obchodná zvyklosť. Zákon podnikateľom neprikazuje pečiatku v obchodnom styku používať.

Výnimkou sú štátne orgány a napríklad exekútori či notári, kde priamo zákon prikazuje týmto inštitúciám používať okrúhlu pečiatku so štátnym znakom. Na druhej strane je pravda, že používanie pečiatky je natoľko rozšírené a kolónku „pečiatka“ obsahuje toľko tlačív, že je lepšie pečiatku mať.

Podnikateľ sa tak vyhne problémom typu, že mu nechcú zaviesť pevnú telefónnu linku, pretože zmluva o pripojení obsahuje kolónku „pečiatka“. Alebo, že mu na dopravnom inšpektoráte nezaregistrujú auto na „firmu“, pretože nemá k dispozícii pečiatku. Prípadne že mu na pošte nebudú chcieť vydať zásielku určenú do vlastných rúk, hoci je konateľom spoločnosti.

Keďže zákon neprikazuje podnikateľom pečiatku v praxi používať, neexistujú ani povinné údaje pečiatky. V praxi sa používajú najrozličnejšie modely pečiatok.

Niekedy pečiatka obsahuje naozaj iba základné údaje o firme, ako je obchodné meno a sídlo. Inokedy obsahuje aj telefónne číslo, odkaz na webovú stránku, e-mail či číslo účtu.

V praxi pečiatka najčastejšie obsahuje obchodné meno a sídlo spoločnosti, IČO a identifikačné číslo platiteľa dane z pridanej hodnoty (IČ DPH) a zápis v obchodnom registri. Ak podnikateľ nie je platiteľom DPH, namiesto IČ DPH použije daňové identifikačné číslo (DIČ).

Výrobca pečiatky sa IČO obchodnej spoločnosti aj tak dozvie, keďže tento údaj na pečiatke zväčša figuruje. Zákon neprikazuje zákazníkovi čokoľvek preukazovať výrobcovi pečiatky.

Autor dal v praxi vyrobiť už niekoľko pečiatok a nikdy od neho výrobca pečiatky nežiadal preukázanie totožnosti či autorizáciu štatutára obchodnej spoločnosti, na ktorej hlavičku sa pečiatka mala vyhotoviť.

Treba si uvedomiť, že vzťah objednávateľa a výrobcu pečiatky je obchodno-záväzkový vzťah, ktorý je ovládaný zásadou zmluvnej voľnosti.

Ak vás výrobca pečiatky lustruje a vašu firmu to obťažuje, nemusíte s tým súhlasiť a zákazku môžete zadať inému výrobcovi pečiatok, ktorý nebude mať toľko otázok. Na druhej strane, kto nemá čo skrývať, požadované údaje bez problémov dá.

Musíte si uvedomiť, že aj tak je väčšina firemných údajov zistiteľná v internete: IČO – obchodný register (www.orsr.sk), živnostenský register (www.zrsr.sk), IČ DPH (www.drsr.sk), účtovná závierka spoločnosti (zbierka listín obchodného registra).

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Diskusia (0 reakcií)