Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Philips mieri s päťmiliardovou divíziou osvetlenia na burzu

25.04.2016, 13:30 | ČTK

Holandský výrobca elektroniky, osvetlenia a zdravotníckeho vybavenia Philips zrejme skôr umiestni akcie svojej divízie osvetlenia na trhu, než aby sa usiloval o jej priamy predaj. Firma to v pondelok oznámila súbežne s výsledkami za prvý štvrťrok. Divízia je najväčším výrobcom osvetlenia na svete. Jej hodnota sa odhaduje na zhruba päť miliárd eur.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

burza, Philips

Plány na oddelenie divízie od zvyšku firmy oznámil generálny riaditeľ Philipsu Frans van Houten pred dvoma rokmi. Povedal vtedy, že podnik sa bude viac zameriavať na zdravotnícke technológie. Spoločnosť sa od tej doby pripravovala ako na priamy predaj, tak aj na umiestnenie akcií na trh, podľa toho, čo by pre akcionárov bolo výhodnejšie. Proces trvá už skoro dva roky.

„So zlepšovaním nálady na akciových trhoch v porovnaní s prvými dvoma mesiacmi roka vyzerá (primárna emisia akcií) IPO ako stále pravdepodobnejší výsledok," uviedla v pondelok firma. Informácie o rozhodnutí vraj poskytne čoskoro.

Philips zároveň oznámil, že čistý zisk mu v prvom štvrťroku klesol o 63 percent na 37 miliónov eur. Poškodili ho predovšetkým daňové náklady spojené s oddelením divízie.

Zisk pred splátkou úrokov, zdanením a amortizáciou (EBITA) ale vzrástol o 26 percent na 290 miliónov eur. Analytici oslovení agentúrou Reuters očakávali výsledok 257 miliónov eur. Tržby skupiny sa zvýšili o tri percentá na 5,5 miliardy eur.

Výroba žiaroviek a lámp bola jednou z prvých výrobných činností skupiny, ktorá bola založená v roku 1891. Divízia osvetlenia sa na celkovom zisku skupiny teraz podieľa zhruba siedmimi percentami.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy burza, Philips

Diskusia (0 reakcií)