Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Podnikatelia tasia peňaženky. Mestá prestrelili daň o stovky percent

21.02.2020, 18:00 | Zuzana Kullová | © 2020 News and Media Holding

Priemerne sa sadzby dane z nehnuteľností zvýšili v Bratislave o viac ako 60 percent, v Brezne o takmer 127 percent. Okresné mestá upravovali dane tentokrát podstatne viac ako za posledné roky.

  • Tlačiť
  • 15

Dane z nehnuteľností sa skokovo zvýšili, podnikatelia si musia začať pripravovať peňaženky, aby priniesli mestám viac peňazí ako za uplynulé roky. Ako vyplynulo z analýzy Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) viac ako 100 percent v priemere za zvýšili dane v Ilave (112,49 %), v Košiciach (110,44 %) a v Trnave (109,26 %).

Rapídne zmeny pocítili aj obyvatelia Popradu, kde dane z nehnuteľností vzrástli v priemere o 95 percent. Výrazné zmeny sa dotkli aj ostatných miest.

Neprehliadnite

Najvyššie i najnižšie zvýšenia v mestách

Najvyššie zvýšenie daní pocítili: Brezno (126,7 %), Bratislava III. (61,7 %), Bratislava II. a V. (61,1 %), Moldava nad Bodvou (56,6 %) a Levice (56,1 %). Aj tento rok zaplatí na daniach najmenej podnikateľ v Medzeve, a to 666 eur ročne.

Medzi najlacnejšie mestá pre podnikateľov patria ešte Medzilaborce (850 eur) a Svidník (1406 eur). Okrem miest, ktoré sadzby nemenili, pocítili najmenšie zmeny: Topoľčany (2,05 %), Humenné (2,08 %), Krupina (3,66 %), Žarnovica (5,16 %) a Žiar nad Hronom (8,80 %).

Ako prezrádza pre TREND Jozef Turčány, výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS),  zvyšovanie daní z nehnuteľností bolo nevyhnutné. „Priemerné ročné zvýšenie tejto dane z posledných 10 rokov mierne presiahlo hodnotu štyri percentá ročne,“ dodáva.

Mestám a obciam bolo podľa neho v minulosti

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 15

Tagy biznis, daň z nehnuteľností, financie, firmy, podnikanie, priestory