Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Podnikateľom roka 2015 je hi-tech výrobca z Dunajskej Stredy

09.03.2016, 22:00 | Tomáš Nejedlý | © 2016 News and Media Holding

Patrick Hessel zo spoločnosti c2i je víťazom slovenského kola celosvetovej súťaže EY Podnikateľ roka 2015. Dunajskostredská eseročka vyrába karbónové dielce pre prémiové a pretekárske automobily či letecký priemysel, P. Hessel ju založil a vedie od roku 2006. Finalistami hlavnej ceny boli okrem víťaza aj Ján Lunter z banskobystrickej Alfa Bio, Michal Drobný a Tomáš Drobný zo Cinemax v Bratislave, Miriam Poništová z DeutschMann Internationale Spedition a Pavol Demáček z Medeko Cast. Technologickým podnikateľom roka sa stal Branislav Mičieta zo žilinského CEIT-u.

  • Tlačiť
  • 0

Súťaž Podnikateľ roka na Slovensku organizuje poradenská a audítorská spoločnosť EY (v minulosti Ernst & Young) s týždenníkom TREND. Výsledky jej desiateho ročníka na Slovensku v stredu večer vyhlásili na základe hlasovania poroty zostavenej prevažne z doterajších víťazov súťaže.

Medzi ocenenými sú aj Ľuboš Bednár, ktorý rozbehol donášku darčekového ovocia Chutné kytice, či Ján Lunter, ktorého nátierky Alfa Bio vlani bojovali s nepravdivými obvineniami štátnych orgánov.

Od Porsche až po Tier 1

Patrick Hessel, C2iZdroj: Maňo Štrauch

Najvyššie ocenenie si v silnej konkurencii odniesol podnikateľ s nemecko-slovenským pôvodom Patrick Hessel. Absolvent univerzity v Cambridge postupne doviedol svoj technologický start-up od kusových dodávok pre motoršportové a tuningové stajne k malosériovej výrobe pre svetové automobilky BMW, Jaguár či Volkswagen.

Dielce z uhlíkových vlákien nájdete v prémiových superšportiakoch Porsche 918 Spyder, Bentley G3L či Koenigsegg Regera, ktorých cena začína nad miliónom eur. Karbónové dielce, ktoré do nich dodáva eseročka c2i, cenovo vysoko prekračujú oceľové a hliníkové súčiastky, no vynikajú pevnosťou a ľahkosťou.

Po získaní kľúčovej referencie od automobilky Porsche firma prerazila v automotive brandži a v súčasnosti dodáva aj pre výrobcov medicínskej techniky či obranný a letecký priemysel, napríklad súčiastky do lietadiel Airbus A350 a A320 či Boeing 787 z pozície dodávateľa pre Tier 1 výrobcov.

V rokoch 2012 až 2014 firma zdvojnásobila tržby na 8,5 milióna eur aj počet zamestnancov. V dielňach, ktoré čistotou pripomínajú skôr zdravotnícke zariadenia dnes pracuje vyše 330 ľudí, z toho tridsať vo vývoji.

Finalisti

Porota vyberala víťazov z piatich finalistov. Popri víťazovi nimi boli Ján Lunter z banskobystrickej Alfa Bio, Michal Drobný a Tomáš Drobný zo Cinemax v Bratislave, Miriam Poništová z DeutschMann Internationale Spedition a Pavol Demáček z Medeko Cast.

Technologickým podnikateľom roka sa stal Branislav Mičieta zo žilinského CEIT-u.

Cenu dvojtýždenníka Profit za najkrajší podnikateľský príbeh získala Martina Kašiarová zo spoločnosti Tonfly.

Špeciálne ocenenie poroty „Za podnikateľské srdce“ získal Ján Lunter, Alfa Bio s.r.o., ktorý vlani bojoval o dobré meno a povesť firmy s nepravdivým obvinením zo zanedbávania hygienických predpisov.

Tohtoroční víťazi opäť postupujú na celosvetové finále, ktoré sa uskutoční 8. až 12. júna v Monte Carle.

Finalisti slovenského kola súťaže EY Podnikateľ roka 2015

Ján Lunter, Alfa Bio s.r.o.

Michal Drobný a Tomáš Drobný, Cinemax, a.s.

Miriam Poništová, DeutschMann Internationale Spedition s.r.o.

Pavol Demáček, Medeko Cast s.r.o.

EY Technologický Podnikateľ roka 2015

Branislav Mičieta, CEIT, a.s.

EY Začínajúci podnikateľ roka 2015

Ľuboš Bednár, Frutia, s. r. o.

Ľuboš Bednár, FrutiaZdroj: Maňo Štrauch

Špeciálne ocenenie poroty: Za podnikateľské srdce

Ján Lunter, Alfa Bio s.r.o.

Ján Lunter, Alfa BioZdroj: Maňo Štrauch

V doterajšej histórii slovenskej súťaže sa stali víťazmi

2006 - Miroslav Trnka, Eset

2007 - Miroslav Trnovský, SkyBau

2008 - Peter Zálešák, Nay

2009 - Michal Štencl, Sygic

2010 - Tomáš Bel, ExiSport

2011 - Ľuboš Fellner, Bubo travel agency

2012 - Vladimír Levársky, OMS

2013 - Vladimír Šrámek, Decodom

2014 - Alexander Varga a Eva Stejskalová, MicroStep

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Podnikateľ roka

Diskusia (0 reakcií)