Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Priebežné položky v kontrolnom výkaze

27.11.2013, 05:40 | Peter Pašek, Managing Director Accace

Som správca nehnuteľnosti. Chcem sa spýtať ohľadom tzv. prechodných položiek podľa § 22 ods. (3) zákona 222/2004 o DPH. Tieto položky, vznikajúce napríklad keď správcovská spoločnosť vyúčtovávala majiteľom bytov a NP v dome výdavky uhradené v ich mene dodávateľským spoločnostiam, doteraz nebolo potrebné nikde uvádzať. To znamená, že sa nemuseli ani vykazovať v riadku 15 daňového priznania DPH ako dodanie služieb s oslobodením od dane. Je potrebné v kontrolnom výkaze takéto položky vykazovať?

  • Tlačiť
  • 0

V súlade s §22 ods. 3 Zákona o DPH (ďalej len „ZDPH“) sa do základu dane nezahrňujú výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktoré dodávateľ požaduje od kupujúceho alebo zákazníka, t. j. tzv. priebežné položky. 

V súlade so schváleným znením §78a ods. 4 ZDPH účinného od 1. 1. 2014 sa z faktúr, ktoré budete povinný vyhotoviť v prípade dodania vašich služieb zdaniteľným osobám,  má uviesť suma základu dane a suma dane vyjadrená v eurách. 

Keďže priebežné položky nie sú v predmetnom ustanovení priamo uvedené a súčasne sa nezahŕňajú do základu dane, máme zato, že suma priebežných položiek nebude predmetom vykazovania v kontrolnom výkaze.

Autor je Managing Director v spoločnosti Accace.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jeho informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Prečítajte si ďalšie odpovede na túto tému Prečítajte si ďalšie odpovede na všetky témy Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných) Accace logo

  • Tlačiť
  • 0

Tagy daňová poradňa, DPH, Kontrolný výkaz DPH, poradňa

Diskusia (0 reakcií)