Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Príjmy zo živnosti v Rakúsku i na Slovensku

12.03.2009, 14:09 | Iveta Jobová, daňová poradkyňa

Dvojitému zdaneniu príjmov zamedzí uplatnenie metódy vyňatia príjmov.

  • Tlačiť
  • 0

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON01.jpg

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON02.jpg

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON03.jpg

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON04.jpg


  • Mám zriadenú živnosť na Slovensku, ale takisto aj v Rakúsku. Dva týždne vykonávam činnosť na Slovensku a dva týždne pracujem v Rakúsku. V Rakúsku mu daňové priznanie vypracovala firma, pre ktorú pracujem. Mám tieto príjmy z Rakúska zapísať aj do daňového priznania na Slovensku a kde konkrétne?

Áno, máte povinnosť uvádzať tieto príjmy aj na Slovensku, pretože ste daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou v zmysle § 2 písm. d), máte daňovú povinnosť z celosvetových príjmov. Budete ich uvádzať v oddiely VI, v r. 2, kde uvediete príjmy aj výdaje vrátane príjmov a výdajov z Rakúska.

Použijete kurz slovenskej koruny k cudzej mene vyhlásený Národnou bankou Slovenska podľa § 31 zákona o dani z príjmov. Tento výpočet uvediete v oddiele XIII – miesto na osobitné záznamy daňovníka.

Základ dane v r. 68 bude teda obsahovať základ dane načítaný aj Rakúska aj zo Slovenska. Po znížení základu dane podľa § 11 vypočítate daň.

Pre zamedzenie dvojitého zdanenia príjmov uplatníte podľa vyhlášky č. 48/1979 Zb., čl. 23 metódu vyňatia, takže budete vypĺňať riadky 78, 79, 80, 81 a nasledujúce.

Autorka je členka Slovenskej komory daňových poradcov.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jeho informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

  • Tlačiť
  • 0

Súvisiace články

Daňové priznanie - poradňa

Pomôžeme s daňovým priznaním: zadajte otázku daňovému poradcovi, riešenia problémov, praktické rady a články súvisiace so zdaňovaním príjmov

Daňová poradňa - články

Daňová poradňa eTRENDU

Daňové tipy Jozefa Mihála

Programátorky sú vzácne. Niektorí si myslia, že ženy v IT nemajú čo robiť

Diskusia (0 reakcií)