Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Provízia za sprostredkovanie ako daňový výdavok

18.02.2016, 05:00 | Ing. Tomáš Ráno, daňový poradca, audítor, SOLIDITA

Živnostník pracuje v sprostredkovateľskej oblasti energetiky, kde spolu s ním pracujú aj ďalší živnostníci, ktorí mu na základe sprostredkovateľských a mandátnych zmlúv pravidelne vystavujú faktúry a on ich vypláca. Dozvedel sa, že do účtovníctva, resp. do základu dane si môže dať len 20 % z tých faktúr, ktoré mu vystavili. Čo by znamenalo, že v podstate musí za nich zaplatiť daň zo zvyšných 80 % ich príjmov. Kto platí daň z príjmu, z akého objemu a čo ide do výdavkov?

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Predpokladáme, že máte na mysli ustanovenie §17, ods. 19, písm. d) Zákona č. 595/2003 o dani z príjmov, ktoré platí od 1. 1. 2015. Podľa tohto ustanovenia sú daňovými výdavkami provízie za sprostredkovateľa iba, ak sú zaplatené a iba do výšky 20 % z hodnoty sprostredkovaného zrealizovaného obchodu. 

To znamená, že ak niekto pre vás sprostredkuje nový obchod napríklad v sume 10 000 EUR a sprostredkovateľ vám vyfakturuje sprostredkovateľskú províziu vo výške 3 500 EUR, tak potom je váš daňový náklad od sprostredkovateľa v sume 20 % zo sumy 10 000 EUR, teda vo výške 2 000 EUR. Zvyšných 1 500 EUR je u obstarávateľa služby sprostredkovania nedaňový náklad. 

Na tomto mieste uvádzam, že toto obmedzenie 20 % a podmienka zaplatenia platí iba pre prijímateľa sprostredkovateľskej služby, a teda nie pre poskytovateľa (dodávateľa) sprostredkovateľskej služby.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Prečítajte si ďalšie odpovede z tejto témy poradne Prečítajte si ďalšie odpovede zo všetkých tém poradne Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných) Solidita logo

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy poradňa, účtovná poradňa

Diskusia (0 reakcií)