Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Rakúske firmy môžu mať nižšiu daň ako slovenské

19.10.2016 | Xénia Makarová | © 2016 News and Media Holding

Rakúske ministerstvo financií oficiálne potvrdilo zámer znížiť sadzbu firemnej dane z terajších 25 percent na 20. Slovensko by tak aj po znížení sadzby na plánovaných 21 percent od budúceho roka malo najvyššie zdanenie firiem v regióne.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Tagy

dane

Zámer v týchto dňoch podľa rakúskeho denníka Die Presse potvrdil Gunter Mayr, šéf daňovej sekcie ministerstva financií. Spojil to so zámerom zlepšiť vnímanie Rakúska ako „atraktívnej lokality“. Ministerstvo pritom neostalo len pri vyhláseniach, ale nechalo si očakávaný dopad už aj podrobne prerátať svojimi analytikmi. Pri aktuálnych daňových príjmov z tejto dane na úrovni takmer 7,5 miliardy eur by zníženie dane znamenalo výpadok 1,5 miliardy.

No zároveň ocenenie pozitív z takého kroku na podnikateľské prostredie by malo priniesť dodatočné daňové príjmy 300 miliónov eur. Celkový efekt by sa tak mal hýbať niekde okolo 1,2 miliardy. Nižšia daň zrejme nezačne platiť skôr ako od roku 2018. Rakúsko má sadzbu firemnej dane na úrovni 25 percent už najmenej desať rokov. Menilo ju naposledy rok po tom, čo Slovensko zaviedlo rovnú daň vo výške 19 percent.

„Pred trinástimi rokmi zavedenie 19-percentnej rovnej dane u nás spôsobilo, že v Rakúsku znížili sadzbu dane pre firmy z 35 na 25 percent a Slovensko sa stalo tigrom stredo- a východoeurópskeho regiónu. Dnes je situácia na Slovensku odlišná, slovenský daňový systém, ktorý predstavoval dlhé roky konkurenčnú výhodu, sa stáva opakom a hrozí, že už aj Rakúsko bude mať nižšiu sadzbu dane z príjmov pre firmy,“ zhodnotila partnerka poradenskej spoločnosti BMB Leitner Renáta Bláhová.

Podľa avíza ministerstva financií sa od januára zníži na Slovensku sadzba firemnej dane na 21 percent. Aktuálnych 22 percent platí od roku 2014, predtým staronový minister financií Peter Kažimír na rok zdvihol sadzbu na 23 percent. Aj keď ju následne znížil, svoj plán, že predošlé volebné obdobie chce ukončiť s ešte nižšiu sadzbou, napĺňa až s oneskorením v týchto dňoch.

Firemná daň v regióne

Rakúsko 25 %

Slovensko 22 % 1)

Česká republika 19 %

Maďarsko 19 %

Poľsko 19 %

Ukrajina 18 %

*) Od januára sa má znížiť na 21 %

PRAMEŇ: KPMG, Corporate tax rate 2016

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Tagy dane