Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Refakturácia repre nákladov a DPH

10.02.2015, 05:40 | Ing. Tomáš Ráno, audítor a daňový poradca, SOLIDITA

Firma podniká v stavebníctve a je platiteľom DPH. Refakturuje tzv. repre náklady, napríklad na pracovný obed a občerstvenie tretiemu subjektu. Máme tieto náklady fakturovať s DPH? Z nákladu, ktorý je predmetom refakturácie sme si DPH na vstupe neuplatnili.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Vo vašom prípade ide o obstaranie služby vo svojom mene pre inú osobu. Podľa ustanovenia § 9 ods. 4 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty (ďalej ZDPH) platí, že zdaniteľná osoba službu sama prijala a sama dodala.

Ak ide o službu podľa §49  ods. 7, písm. a) ZDPH (pohostenie, zábava), tak tu sa nedá odpočítať  DPH na vstupe v prípade, že služba sa neobstaráva pre inú osobu.

Vo vašom prípade, ak zabezpečujete pre pohostenie pre inú osobu, máte právo na odpočet dane a na výstupe musíte uplatniť daň. Vyplýva to práve z horeuvedeného §9 ods. 4. ZDPH.

Pokiaľ ste uvedenú službu obstarali v roku 2015,  máte možnosť podľa §51 ods. 2.ZDPHodpočítať si daň z týchto služieb a to do 31. 12. 2015. 

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Prečítajte si ďalšie odpovede z tejto témy poradne Prečítajte si ďalšie odpovede zo všetkých tém poradne Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných) Solidita logo

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy poradňa, účtovná poradňa

Diskusia (0 reakcií)