Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rekreačné poukazy majú fungovať ako gastrolístky

13.09.2018, 16:21 | Zuzana Kollárová | © 2018 News and Media Holding

Národniari vytiahli z rukáva ďalší legislatívny návrh zákona. Novelou zákona o cestovnom ruchu chcú do Zákonníka práce chcú zaviesť nový inštitút – príspevok na rekreáciu zamestnancov.

  • Tlačiť
  • 12

Návrh prešiel v parlamente do druhého čítania. SNS tvrdí, že chce takto podporiť domáci cestovný ruch a podobné opatrenie funguje na príklad vo Francúzsku, Maďarsku a Taliansku. Ak ho parlament odsúhlasí, má začať platiť už od začiatku budúceho roka.

Strana navrhuje, aby príspevok na rekreáciu zamestnancov poskytoval zamestnávateľ povinne takému zamestnancovi, ktorý u neho nepretržite pracuje aspoň 12 mesiacov a ktorý má dohodnutý pracovný pomer na ustanovený týždenný pracovný čas, a to vtedy, ak o tento príspevok zamestnanec požiada.

Príspevok na rekreáciu by mal byť 55 percent oprávnených nákladov, maximálne však 275 eur ročne. To znamená, že v prípade ak zamestnanec dá na rekreáciu 500 eur a viac ročne, zamestnávateľ mu prispeje maximálnou sumou 275 eur ročne. Dovolenku však musí stráviť na Slovensku.

Neprehliadnite

Podľa dôvodovej správy k návrhu zákona môže byť rekreačný poukaz vydávaný vo forme elektronickej platobnej karty, ktorý má obmedzenú časovú platnosť a systém s tým spojený je riešený podobne, ako systém gastrolístkov. Čiže zamestnávateľ bude musieť zaplatiť provízie vydavateľom gastrolístkov, respektíve poukazov. Druhou možnosťou je, že zamestnanec predloží zamestnávateľovi faktúru o zaplatenej dovolenke.

Na rozdiel od 13. a 14. platov, ktoré sú dobrovoľné, príspevok na rekreáciu zamestnancov by mal byť povinný pre firmy, ktoré majú 50 a viac zamestnancov a má sa týkať aj všetkých štátnych zamestnancov a zamestnancov vo verejnej sfére.

Národniari dúfajú, že atraktivitu rekreačných poukážok zvýši to, že sa nebudú zdaňovať ako príjem a zamestnávatelia si ich budú môcť dať do daňových výdavkov.

Daniari teraz prísne postihujú, ak si samostatne zárobkovo činná osoba dala do nákladov podnikania aj napríklad náklady na benzín, keď podnikateľ išiel na dovolenku. Po novom by si rekreačnú poukážku do nákladov dať mohol.

Šéf národniarov Andrej Danko povedal, že

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 12

Tagy dovolenka, rekreačné poukážky, SNS