Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Riaditeľka storočnej ZUŠ-ky: Rodičov, ktorí sú nekritickí k deťom, je čoraz viac

21.05.2019, 10:00 | Peter Scherhaufer | © 2019 News and Media Holding

Pred sto rokmi vznikla v Bratislave prvá hudobná škola na Slovensku – Základná umelecká škola Miloša Ruppeldta. Jej riaditeľkou je už desiaty rok Alexandra Pažická, ktorá v nej po vysokej škole začínala ako učiteľka klavíra. Inštitúcia, ktorú riadi, pracuje s ročným rozpočtom viac ako milión eur. A. Pažická pre TREND hovorí, kedy treba začať s hrou na hudobný nástroj, o motivácii žiakov, ako aj o tom, akí sú dnešní rodičia.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy

školstvo

Deti sú dnes atakované sociálnymi médiami. Nevedia sa sústrediť a komunikovať. Aká je vaša skúsenosť z umeleckej školy?

Tento fenomén doby pociťujeme aj my, pedagógov stojí čoraz viac úsilia zaujať žiakov obsahom vyučovacej hodiny. Preto sa snažíme vyučovanie zatraktívniť účelným využívaním internetu, napríklad používame animované videá s hudobnou tematikou, hudobné ukážky a podobne.

Vo všeobecnosti sú však mobily počas vyučovania vypnuté, poprípade stíšené.

Aký je dnes medzi deťmi vlastne záujem o umelecké školy?

Dnes máme v škole takmer 700 detí, náš maximálny stav je teda stabilizovaný. Pred niekoľkými rokmi sme sa potýkali so stagnáciou kvalitatívneho počtu žiakov, čo bolo spôsobené aj demografickým vývojom. Posledné tri roky však už nie sme nútení prijímať každého, kto sa k nám prihlási.

Je selekcia náročná? V čom spočíva?

Deti do šesť rokov sa snažíme prijať takmer všetky. Najprv si, samozrejme, otestujeme ich intonačné a rytmické dispozície, ale je pravda, že to nemusí byť úplne smerodajné. Malé deti totiž dokážu neskôr prekvapiť. Pozitívne aj negatívne.

Tie, ktoré excelovali na prijímacích talentových skúškach, môžu čoskoro dosiahnuť svoj strop. A tie, ktoré sa spočiatku javili slabšie, zase môžu výrazne zabrať a predbehnúť ich. Je dobré dať šancu každému. Po čase sa to preriedi aj subjektívnymi príčinami – zlá rodinná logistika, nedostatok trpezlivosti či iné koníčky.

Neprehliadnite

Rozhoduje zrelosť aj zázemie

Malé deti prichádzajú do umeleckej školy zrejme z popudu rodičov.

Áno, väčšinou to tak je. A dôvody bývajú niekedy úplne normálne. Napríklad sa rodičom zdá, že ich dieťa čisto spieva, a tak s ním utekajú k nám.

Alebo sa hudbe kedysi venovali oni, pričom chcú, aby na nich dieťa nadviazalo.

Môže im takáto externá motivácia vydržať?

Toho sa neobávam. Problémom je skôr to, že niektorí rodičia sú voči svojim deťom absolútne nekritickí. Tlieskajú im aj vtedy, keď spievajú alebo hrajú falošne.

Ale od toho sme tu my, aby sme posúdili ich kvalitu. Bohužiaľ, počet takýchto rodičov stále narastá.

Čo im v takýchto prípadoch hovoríte?

Na prijímacích pohovoroch im zvykneme hovoriť,

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy školstvo