Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slováci so supermateriálom pre Hyperloop zaujali na svetovej súťaži podnikateľov

10.06.2016, 21:59 | Tomáš Nejedlý | © 2016 News and Media Holding

Inovácie zo Slovenska zaujali lídra globálnej poradenskej spoločnosti EY. Riaditeľ spoločnosti a bývalý poradca amerického prezidenta Georga W. Busha pre daňové otázky Mark Weinberger uviedol dunajskostredskú firmu C2i a jej zakladateľa Patricka Hessela ako skvelý príklad toho, ako podnikatelia menia svet.

  • Tlačiť
  • 1

„Každoročne koncom mája bojujú jazdci Formuly 1 v tuneloch Monte Carla o slávnu Grand Prix. Niektorí z nich tento rok ťažili z inovácií Patricka Hessela, ktorý tento rok bojuje o trochu iný titul - EY Svetový podnikateľ roka 2015,“ uviedol na svojom blogu na sociálnej sieti LinkedIn.

P. Hessel je zakladateľ a riaditeľ spoločnosti C2i, ktorá produkuje komponenty z uhlíkových vlákien pre automobilový a letecký priemysel. V Monaku reprezentuje Slovensko ako víťaz národného kola tejto súťaže. 

Zmeniť priemysel

„Začiatky boli pre C2i náročné. Veľké automobilky ako Porsche a Jaguar vnímali nasadenie výrobkov od start-upu ako príliš veľké riziko. Takže v roku 2012 P. Hessel stavil všetko na jednu kartu a pustil sa do vývoja nového, inovatívneho produktu, ktorý nebude môcť ignorovať žiadna automobilka,“ opisuje M. Weinberger technológiu.

Vďaka nej dnes C2i vyrába komponenty z jediného kusu karbónového vlákna, takže sú odolnejšie ako konkurenčné vrstvené a lepené materiály.

„Čoskoro si C2i pripísala na zoznam klientov Porsche, Jaguar, Bentley a Koenigsegg a neskôr sa pridali aj zástupcovia leteckého priemyslu. Rýchlo sa meniaci svet je vzrušujúca doba pre podnikateľov ako je Patrick Hessel, pretože jeden skvelý nápad môže prevrátiť celý priemysel a nové podniky rastú rýchlejšie než kedykoľvek v minulosti,“ uviedol M. Weinberger na blogu.

Slovenská hi-tech firma c2i vyrobila pre Hyperloop Transport Technologies materiál na plášť kapsule, ktorá má prevážať cestujúcich rýchlosťou 1 200 kilometrov za hodinu.

Kompozit s názvom vibranium je násobne ľahší ako hliník a je pevnejší a odolnejší. Prototyp materiálu spoločne predstavili šéf spoločnosti HTT Dirk Ahlborn a vlastník firmy c2i Patrick Hessel na startupovom festivale Pioneers v rakúskej Viedni.

Víťaz z Monaka

Či to bude podnikateľovi, ktorý v Dunajskej Strede zamestnáva 400 ľudí stačiť na triumf v súťaži sa verejnosť dozvie v sobotu pred polnocou počas slávnostného galavečera v monackej Opera Garnier.

Porota zložená z víťazov ulynulých kôl vyberie najlepšieho z reprezentantov 50 krajín sveta. Súťaž tento rok priviedla do Monaka lídrov firiem, ktorých kumulatívne ročné tržby presahujú 20 miliárd eur.

Zohľadňuje pritom nielen ekonomické výsledky firmy, ale tiež jej vplyv na spoločnosť a charitatívne aktivity. Vlani si titul odniesol pôvodom sýrsky beduín Mohed Altrad, ktorý dnes patrí medzi najväčších dodávateľov stavebnej techniky na svete.

Poznámka: Autor článku sleduje v Monaku súťaž na náklady spoločnosti EY.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy c2i, EY, Patrick Hessel, Podnikateľ roka