Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo Slováci utekajú za hranice a len málo z nich sa chce vrátiť

17.12.2016, 14:00 | Tomáš Nejedlý | © 2016 News and Media Holding

Neziskovka LEAF a týždenník TREND uskutočnili veľký prieskum medzi Slovákmi, ktorí študujú, pracujú alebo podnikajú za hranicami. Takmer šesťtisíc ľudí opísalo dôvody, pre ktoré odišli, a ako s odstupom vnímajú svoj domov. Prezradili tiež, za akých okolností si vedia predstaviť svoj návrat.

  • Tlačiť
  • 46

Slovensko má problém nielen s odlivom mladých a šikovných ľudí do zahraničia. Z prieskumu medzi zahraničnými Slovákmi vyplýva, že problematický bude aj ich návrat po tom, čo v cudzine získajú vzdelanie a načerpajú skúsenosti.

Návrat domov nevylučuje, ale zatiaľ ho ani nemá v pláne polovica respondentov rozsiahleho online prieskumu organizácie LEAF v spolupráci s TREND-om, v ktorom odpovedalo na otázky 5 665 respondentov. Do jedného roka sa plánuje vrátiť len veľmi malá časť – 4 percentá. Pevne rozhodnutých viac neprísť je až 26 percent účastníkov ankety.

Neprehliadnite

„Návrat domov by mal byť samozrejmý, keďže by som mal na svojej domovskej univerzite dokončiť inžinierske štúdium. No veľký rozdiel medzi kvalitou štúdia, ako aj každodenného života ma od návratu odrádza,“ hovorí jeden z nich.

Občianske združenie LEAF podporuje rozvoj mladých ľudí s potenciálom vyrásť na osobnosti rozvíjajúce Slovensko. Program, ktorý prepája Slovákov žijúcich v zahraničí s domovom rozbehla mimovládka pred štyrmi rokmi. Cieľom ankety bolo lepšie pochopiť dôvody Slovákov pre odchod z domoviny a ich uvažovanie o návrate. „Obrovský ohlas na anketu nás príjemne zaskočil. Aj preto, že dotazník bol pomerne rozsiahly a náročný na vyplnenie,“ hovorí manažér programu Michal Kovács.

Odpovede poslali respondenti žijúci v 86 krajinách sveta, predovšetkým v Českej republike, vo Veľkej Británii a v Nemecku (spolu polovica účastníkov ankety). Dve tretiny respondentov v prieskume uviedli, že sú vo veku 26 až 35 rokov. Viac ako polovica sa živí v zamestnaní, necelá tretina študuje na vysokej škole.

Rodina a priatelia však zjavne na návrat zo zahraničia nestačia. Do cudziny odišlo od vzniku Slovenska viac než tristotisíc jeho obyvateľov. Za najdôležitejší faktor, ktorý by ich motivoval k návratu, označilo najviac respondentov zmenu politickej kultúry – 28 percent.

„Návrat nevidím veľmi reálne, pretože z toho, čo sa tam teraz deje – Kotleba, Fico a spol. – mi je nevoľno a dosť ma to štve,“ hovorí Slovenka, ktorá vyštudovala v Prahe a po získaní titulu v Českej republike aj ostala.

„Odišiel som kvôli Ficovi a jeho partii, doslova a do písmena. Aby som nemusel vidieť také psycho-korupčné kauzy, že sa mi z nich obracia žalúdok. Odišiel som kvôli šialenému tlaku na podnikateľov a byrokracii, ktorá nemá obdoby,“ hovorí ďalší z respondentov prieskumu.

O čosi menej ľudí by okrem zmeny politickej kultúry presvedčila zaujímavá pracovná ponuka na Slovensku a lepšia kvalita štátom poskytovaných služieb. „Priateľ je Dán, ale ak by existovali preňho i pre mňa možnosti na Slovensku, tak sa vrátime. Obaja sme akademici vo verejnej politike. Neviem si ho však predstaviť v akademickom prostredí na Slovensku platovo a kvôli vzťahom v práci, plus jazyk. Ale nie je to beznádejné, po slovensky sa učí,“ napísala so smajlíkom respondentka.

http://datawrapper.dwcdn.net/MQklk/2/

Nedostatok kvalifikovaných ľudí na slovenskom trhu práce tlačí nahor mzdové ohodnotenie vo viacerých profesiách. Vyšší plat v práci by pri rozhodovaní o návrate ovplyvnil 57 percent respondentov, ostatní platy na Slovensku nesledujú alebo pre nich nie sú rozhodujúce.

Štátne podporné schémy by zvážilo len 3,7 percenta ľudí (necelých dvesto respondentov). Ide napríklad o vlani spustený program Návrat domov s dotáciou jeden milión eur. Rezort školstva v ňom ponúkol čerstvým absolventom prestížnych univerzít 10-tisíc eur a dlhoročným manažérom 50-tisíc eur, ak sa vrátia pracovať na Slovensko. Program mal podľa vedenia rezortu osloviť aspoň päťdesiat ľudí.

Slováci ostávajú v kontakte s domovom najmä cez rodinu (98 percent). Dianie v krajine sledujú a naďalej ich trápia aj celospoločenské problémy na Slovensku.

Najčastejšie (36%) uvádzali korupciu, klientelizmus a rodinkárstvo. „Nerozhodujú schopnosti a skúsenosti, ale to, koho v inštitúcii poznáš. To ma primárne odrádza od návratu, ale nikdy nehovor nikdy,“ hovorí jeden z respondentov. Respondenti negatívne vnímali aj životnú úroveň na Slovensku, radikalizáciu spoločnosti, intoleranciu voči menšinám a vymožiteľnosť práva.

Dve tretiny účastníkov ankety považuje za najväčšiu výhodu Slovenska v porovnaní s cudzinou rodinu a priateľov. Emocionálny vzťah k domovine je pre nich dôležitejší ako pragmatické dôvody, napríklad možnosť lepšie sa uplatniť na nepresýtenom trhu.

Tretina respondentov vníma ako výhodu domáceho prostredia možnosť lepšie pomôcť spoločnosti než v zahraničí. Na Slovensku oceňujú tiež menej hektický pracovný život a viac času pre rodinu.

Bližšie k Slovensku majú podľa prieskumu najmä vysokoškoláci. Viac než pracujúci či podnikatelia majú návrat v dlhodobom pláne, významne menej je medzi nimi tých, ktorí návrat vylučujú. Takmer polovica z nich zaradila možnosť pomáhať svojej domovine medzi komparatívne výhody Slovenska voči zahraničiu. Podnikatelia a zamestnaní sú v tomto smere oveľa skeptickejší.

Program mimovládky LEAF sa zameriava okrem iného aj na návrat absolventov zahraničných univerzít na Slovensko. Pre štátnu správu získal aj Zuzanu Hlávkovú, ktorá upozornila na šafárenie ministerstva zahraničných vecí pri organizácii predsedníctva EÚ. Pre neochotu vedenia na tom niečo zmeniť napokon z rezortu odišla. Svoju budúcnosť na Slovensku však naďalej vníma pozitívne a nevylučuje ani pôsobenie v štátnej správe. „Doposiaľ sa cez náš program vrátilo 33 ľudí a dali nám spätnú väzbu, že okolie ich návrat vníma veľmi dobre,“ hovorí Viktória Skřivánková z LEAF. V súčasnosti prebieha kampaň na prihlasovanie sa do piateho ročníka programu stáží a pracovných príležitostí pre Slovákov v zahraničí na portáli Príležitosti doma.

„Návrat som zatiaľ neoľutovala, ale je veľmi ťažké si udržať pozitívne nastavenie, keď vidím konanie vrcholových politikov, prieskumy verejnej mienky, úroveň súkromných alebo verejných služieb,“ hovorí Zuzana Vargová, ktorá sa vrátila po štúdiách v Českej republike a Dánsku. Pracuje ako analytička v Kancelárií prezidenta SR, kde monitoruje a analyzuje oblasť zdravotníctva. Čerstvá absolventka sa snaží vidieť nedostatky Slovenska pozitívne – ako príležitosť zmeniť veci k lepšiemu. „Už sa tak dlho stagnovalo, že sa všetci zhodujú na potrebe veci zlepšiť. A je skvelé sa na tom podieľať.“

Online prieskum prebiehal dva týždne na prelome októbra a novembra. Organizátori rozšírili online dotazník s takmer tridsiatimi otázkami cez sociálne siete a médiá. Zapojiť sa mohol ktokoľvek, účasť na prieskume nebola podmienená predložením oficiálnych dokladov o pobyte v zahraničí či o slovenskom občianstve. Súbor respondentov preto nepredstavuje sociologicky reprezentatívnu vzorku spomedzi všetkých Slovákov žijúcich v zahraničí. Počet odpovedí a ich detailné spracovanie má však vysokú výpovednú hodnotu.

  • Tlačiť
  • 46

Tagy Leaf, odliv mozgov, študenti