Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Spätná registrácia k DPH. Je možné o ňu požiadať?

14.12.2016, 05:00 | Ing. Tomáš Ráno, daňový poradca, SOLIDITA

Som podnikateľ, jednoosobová eseročka, nie som registrovaný ako platca DPH. Uzavrel som spoluprácu s firmou so sídlom v Prahe. Poskytujem im služby s miestom dodania len na Slovensku. Ide o činnosť inšpektora, resp. kontrolóra tovaru. Doteraz som túto činnosť vykonával pre slovenskú firmu, ktorá si u mňa činnosť objednávala. Ale v apríli tohto roku som dostal objednávku z ČR a následne im službu vyfakturoval. Mala byť faktúra vystavená s DPH alebo bez dane? Vznikla mi povinnosť (aj spätne) registrovať sa k DPH?

  • Tlačiť
  • 0

Predpokladáme, že český zákazník z Prahy je zdaniteľná osoba (obchodná spoločnosť alebo živnostník)  a jemu dodávate službu kontrolóra tovaru. V takom prípade, je potrebné sa zaregistrovať k DPH, a to podľa §7a zákona č. 222/2004 o dani z pridanej hodnoty. 

Touto registráciou sa nestanete plnohodnotným platiteľom DPH. Znamená to, že  aj naďalej nebudete na vaše faktúry uvádzať DPH a ani si nebudete môcť odpočítavať vstupnú daň z prijatých faktúr. 

Z tejto registrácie vám vzniká povinnosť podať štvrťročný súhrnný výkaz DPH a to za ten kvartál, v ktorom ste dodali vami uvedenú službu kontrolóra do členského štátu, t. j. vo vašom prípade do Česka.

Na faktúre pre českého zákazníka neuvediete žiadnu DPH, ale doplníte do nej svoje IČ DPH, ktoré vám pridelí daňový úrad na základe horeuvedenej registrácie. Taktiež uvediete na faktúru poznámku „prenesenie daňovej povinnosti“, nakoľko DPH prizná a zaplatí český zákazník z titulu nadobudnutia služby z členského štátu EÚ.

Spätná registrácia na DPH nie je možná, nakoľko Daňový úrad vám vydá kartičku s dátumom začiatku registrácie po podaní žiadosti na uvedenú registráciu a tento dátum nebude skorší ako dátum samotného podania žiadosti na registráciu DPH. Registrovať na DPH podľa §7a  ste sa mali ešte pred samotným dodaním služby kontrolóra pre českého zákazníka.

 

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Prečítajte si ďalšie odpovede z tejto témy poradne Prečítajte si ďalšie odpovede zo všetkých tém poradne Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných) Solidita logo

  • Tlačiť
  • 0

Tagy poradňa, účtovná poradňa

Diskusia (0 reakcií)