Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Spôsob úhrady za poskytnuté služby

09.08.2012, 05:00 | Anna Andrejcová, Tax assistant, Mazars

Spôsob úhrady nie je legislatívne vymedzený

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Naša firma vykonala opravu stroja. Môžu nám zaplatiť za službu v hotovosti? Kedy a ako je možné platiť za služby, predaj tovaru v hotovosti? V prípade, že nemám registračnú pokladňu, ako je to s platením, ak vykonám servis priamo u zákazníka? Môžu mi zaplatiť v hotovosti?

Spôsob úhrady za poskytnuté služby nie je legislatívne vymedzený v žiadnom právnom predpise, preto je len na vzájomnej dohode predávajúceho a kupujúceho, akou formou sa úhrada vykoná.

Povinnosť evidovať  prijatie tržby v hotovosti prostredníctvom elektronickej registračnej pokladnice (ďalej len „ERP“) sa týka vo všeobecnosti predaja tovaru a poskytnutia služieb vymedzených v prílohe zákona č. 289/2008 Z.z. o používaní ERP.

Spoločnosť zaoberajúca sa opravami a údržbou strojov nie je povinná evidovať príjem tržieb v hotovosti prostredníctvom ERP, nakoľko tento typ služieb nie je uvedený v spomínanej prílohe zákona o ERP. Spoločnosť pri hotovostnej úhrade za poskytnuté služby vystaví odberateľovi ako potvrdenie o úhrade príjmový pokladničný doklad.

Ak by však spoločnosť  v rámci svojej podnikateľskej činnosti začala predávať osobitne aj tovar (napr. strojové súčiastky), ktorý by nebol súčasťou poskytovanej služby, mala by povinnosť evidovať tržby v hotovosti za predaj takéhoto tovaru prostredníctvom ERP.

Spoločnosť nemá  povinnosť evidovať tržbu cez ERP ani v prípade, ak vykoná servisné služby stroja priamo u zákazníka. Dokladom preukazujúcim prijatie platby v hotovosti bude príjmový pokladničný doklad vystavený spoločnosťou.

Autorka odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch

Prečítajte si ďalšie odpovede z tejto témy poradne Prečítajte si ďalšie odpovede zo všetkých tém poradne Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných) mazars_logo

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy poradňa, účtovná poradňa

Diskusia (0 reakcií)