Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Štát pritvrdzuje biznis eseročiek. Založiť a zlikvidovať ju bude ťažšie

06.02.2020, 07:00 | Zuzana Kullová | © 2020 News and Media Holding

Mať osvedčený súhlas so zriadením sídla firmy, zložiť do notárskej úschovy preddavok pri likvidácii, zákaz podnikania pre dlžníkov v exekúcii. Pre eseročky platia od tohto roku viaceré novinky.

  • Tlačiť
  • 1

Rozvíjať vlastný biznis ako obchodná firma, teda eseročka, je na Slovensku najrozšírenejšia forma podnikania. Potvrdzujú to aj staršie štatistiky. Ku koncu júna 2019 podnikalo u nás podľa prieskumu spoločnosti Bisnode dokopy 282 640 firiem, z toho 275 1230 spoločností s ručením obmedzeným a 7 510 akciových spoločností.

Od roku 2020 musia rátať s viacerými novinkami, ktoré môžu výraznejšie zasiahnuť ich biznis. TREND sa pozrel na tie najdôležitejšie. Štát niekde pritvrdil, inde zjemnil pravidlá podnikania.

Neprehliadnite

Zakladanie a likvidácia firiem inak

Ak chce niekto podnikať ako obchodná spoločnosť a založiť firmu podľa súčasných predpisov, mal by sa poponáhľať a stihnúť to do októbra. Po tomto termíne registrové orgány vykonajú zápis, zmenu alebo výmaz z obchodného registra len v prípade, ak budú z návrhy podané výlučne elektronicky.

Ako pre TREND objasňuje Lucia Kršáková, advokátska koncipientka z advokátskej kancelárie GHS Legal, rozšíri rozsah informácií a identifikačných údajov o zapisovaných subjektoch. „Medzi novinky patrí napríklad povinnosť právnickej osoby zapísať tam údaj o tom, či sa zakladá na dobú určitú a ak áno, uvedenú dobu špecifikovať. U spoločníkov sa okruh povinne zapisovaných identifikačných údajov rozširuje o dátum narodenia a rodné číslo alebo iný identifikačný údaj,“ dodáva L. Kršáková.

Platí to za predpokladu, že ide o zahraničnú fyzickú osobu, ktorej nebolo pridelené rodné číslo. Obdobne ako v prípade konateľov spoločností nebudú ani v prípade spoločníkov firiem tieto dodatočne zapisované údaje verejne dostupné. Novinkou bude aj to, že ak bude voči fyzickej osobe vedná exekúcia, nebude môcť založiť eseročku, previesť obchodný podiel v nej či stať sa konateľom.

Väčšiu administratívu prináša pre firmy napríklad

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy biznis, eseročka, firmy, obchodný register, obchodný zákonník, podnikanie