Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Štát vytvoril zložitý odpadový zákon, ktorý nič nerieši

15.12.2016 | Zuzana Kollárová

Diskusia (7 reakcií) Pravidlá diskusie

15.12.2016 | Ivan Velčický

Tých zákonov dávané do praxe je také množstvo, že to ja ako živnostník nevládzem sledovať. Nie je možné aby drobný podnikateľ sa dokázal brániť množstvu štátnych zbytočných byrokratov, ktorý pri svojej zbytočnosti len vymýšľajú jednu hlúposť za druhou. Pre krátkosť elektronická komunikácia, nové IBAN, kontrolný výkaz, zdravotná služba a tisíce zmien už vydaných zákonov a každý podnikateľ sa ešte bije s novinkami vo svojej profesii. To čo robí štát je hanba, namiesto robenia podpori podnikania vytvára pravý opak. Toto už je jedno veľké Kocúrkovo.

15.12.2016 | Tomáš Schabjuk

musím opraviť autorku článku, nakoľko má v článku jednu podstatnú chybu, ktorá by mohla čitateľov pomýliť a pár drobných, ktoré vznikli zrejme z nepochopenia, že existuje obal a neobal a že to je rozdiel.

prvý odsek: "Ak podnikateľ poskytne svojim zákazníkom k tovaru aj vrecúška, podľa zákona o odpadoch sa tak stáva výrobcom neobalového výrobku." - to je tá drobná chyba, nakoľko sa nestáva výrobcom neobalového výrobku ale výrobcom obalov. Je to rozdiel.

Ďalej v tom istom odseku je ďalšia menej významná chyba: "Ako výrobca obalu musí uzatvoriť zmluvu s vybraným spracovateľom odpadu a platiť mu dohodnutý poplatok." To nie je pravda, nakoľko firma neuzatvára zmluvu so spracovateľom ale s OZV - Organizácia zodpovednosti výrobcov.

PODSTATNÁ CHYBA je celý tretí odsek: "Uvedeným povinnostiam sa môže podnikateľ vyhnúť iba v prípade, ak preukáže, že obalový výrobok sa nestane súčasťou komunálneho odpadu." POZOR toto je nezmysel, resp. opäť pomýlenie pojmov, ktoré môže ľudí výrazne mýliť. pri obaloch žiadna takáto úľava nie je. Tá sa týka opäť len NEOBALOVÝCH výrobkov.

A ak si chcete o téme pozrieť pár ďalších pikošiek, nech sa páči, napr. tu: https://www.odpadov... alebo tu: https://www.odpadov...

16.12.2016 | lukic

Vymysliet nieco lepsie? Za euro? Aj s instalaciou?

16.12.2016 | Kristii

Aj napriek snahe autorka článku zjavne novému systému nerozumie. Tak ako diskutér vyššie poukážem na pár nepravdivých informácií. Nový systém sa týka obalov a neobalových výrobkov (ako aj elektra, či pneumatík) nerieši a už rozhodne nehovorí o tom, že Organizácie zodpovednosti výrobcov budú pre podnikateľov zabezpečovať nakladanie s ODPADOM, tento systém hovorí o rozšírenej zodpovednosti, ktorá sa vzťahuje na OBALY a týka sa iba ich! Je rozdiel obal (ako budúci odpad) a odpad (ako taký).
Organizácie Zodpovednosti Výrobcov sú zo zákona organizácie neprodukujúce zisk (čokoľvek to znamená) takže akékoľvek prebytočné financie musia ísť na zabezpečenie triedeného zberu v obciach!!! A možné následné znižovanie poplatkov pre podnikateľov, čo je v konečnom dôsledku konkurenčná výhoda, či nie?
Tiež upozorním na rozdiel medzi obalom - keď naplníte vrecko/krabicu, tak "obalí" to čo ste do neho vložili a stáva sa obalom, a neobalový výrobok - ktorý je podľa zákna definovaný ako všetko čo nie je obal a neslúži na balenie (napríklad okenné sklo).
Rozhodne nie je pravda, že sa dá vyhnúť plateniu (alebo nahlasovaniu) obalov, ktoré výrobca uvádza na trh! tieto obaly sa musia vždy nahlásiť, aj v prípade keď neskončia v komunálnom odpade!!! Za nesplnenie týchto povinností začínajú pokuty na úrovni 1200 eur, takže pozor na to.

Možno keby autorka článku venovala trochu viac času samotnému zákonu a sbahe pochopiť ako nový systém funguje, alebo sa snažila získať informácie aj od niekoho iného ako od ľudí, ktorí len vedia, že systém je zlý... (na citáciu o tom, že tento systém môže ohroziť rozvoj recyklácie na odpadov sa ani neoplatí reagovať).
Inak, veľmi slušne napísaný hoax, gratulujem!

17.12.2016 | Tomáš Schabjuk

so všetkým súhlasím, od autorov článkov na trende čakám lepšie zhrnutie problému. Prípadne ak sa objavia jasné nezmysli, a niekto na ne upozorní, tak že sa čo najskôr opravia, ale zatiaľ nič. Otázka je aká kvalita článkov je potom v iných oblastiach, do ktorých sa nevyznáme, ale články berieme ako prínosný zdroj informácií. len doplním, že som odoberateľ Trendu.

16.12.2016 | mudrhematolog

V tom sa nevyznaju ani sotní úrníci.

16.12.2016 | mudrhematolog

Oprava: V tom sa nevyznaju ani samotní úradníci.