Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Stomatológ Siebert: Stomatológia napreduje míľovými krokmi, teší ma, že som aktívne pri tom

30.06.2017, 00:00 | PR

Inzercia | Každoročná návšteva u zubára je pre väčšinu z nás samozrejmosťou. Ak však sadnete do zubárskeho kresla odborníkovi, akým je stomatológ MUDr. Tomáš Siebert, PhD., máte istotu, že Váš chrup je v tých najlepších rukách.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu

Meno Tomáš Siebert pozná zubárska špička aj v USA. O tom, že má vlohy pre stomatológiu hovorí viac ako stovka kongresov, na ktorých prednášal i jeho pôsobenie na lekárskej fakulte a roky praxe. Napriek výborným výsledkom však nie je nedostupný. Jeho dentálne centrum v Trnave je pripravené zodpovedne sa postarať o každého pacienta.

Pamätáte si na moment, kedy ste sa rozhodli ísť v stopách Vášho otca, úspešného zubára a rozhodli sa, že aj z Vás bude stomatológ?

Ani nie je podstatné, kedy ten moment nastal, ale čo som pre to urobil a akú som mal v otcovi oporu. Vedel vycítiť či by som sa v tomto špecifickom a náročnom povolaní našiel.  Spomínam si na voľné chvíle, ktoré som počas prázdnin strávil v zubnom laboratóriu, zhotovoval som zubné modely a modeloval som zuby, korunky a protézy. Takisto aj v zubnej ambulancii, keď som na modeloch zuby vŕtal, vypĺňal a nahrádzal. A potom už počas samotného štúdia si spomínam na „voľné“ dni, ktoré som trávil na zubnej chirurgii alebo v zubnej ambulancii u otca. Myslím si ale, že to všetko malo a má svoj zmysel.

Založili ste vlastné stomatologické centrum v Trnave, kde máte tím odborníkov pripravený kompletne sa postarať o chrup pacienta. Na Vás sa obracajú ľudia, ktorí potrebujú komplexné vyšetrenie, služby estetickej stomatológie, zubné implantáty. Pomáhate pacientom s parodontózou, ale tiež sa do Vašich rúk zverujú pacienti na dentálnu hygienu i vo vážnejších prípadoch, kedy vykonávate orálnu chirurgiu. Vybrali ste si profesiu zubára, ktorého potrebujeme všetci už od útleho veku a navyše ste sa vybrali cestou podnikania. Je to v tejto oblasti zložité? Stretávate sa s komplikáciami napríklad s byrokraciou?

Musíme rozlíšiť dva svety, jeden čisto odborný, ktorý je úžasný, má svoje úskalia a špecifiká. Potom sa musíme zaradiť do sveta podnikateľského prostredia na Slovensku v zubnom lekárstve. Byrokratických prekážok je veľa a stále pribúdajú. Nemáte šancu si vypracovať podnikateľský plán na budúcich 10 rokov, pretože sa všetko mení. Musíme to zvládnuť, lebo bez toho by „zubarina“ neexistovala, ale vôbec nás to neteší. Keďže mám tím právnikov a ekonómov, ktorí situáciu sledujú, tak ma to neprekvapí. Som zvedavý, či nastane doba, že nebudeme musieť stále niečo dokladovať a stále za niečo platiť len preto, že je na svete nový zákon, ktorý to vyžaduje.

Zdravotníctvo vo svete a veda samotná sa neustále vyvíjajú. Kde v rámci stomatológie vnímate za uplynulé roky najväčší posun vpred?

V každom odbore zubného lekárstva to ide míľovými krokmi vpred. Ja sa teším, že takýto vývoj môžem osobne sledovať pri ošetrovaní pacientov s parodontitídou, pri umelých náhradách kostí a ďasien v parodontológii a implantológii. Alebo v protetike, kde dokážeme urobiť korunky počas jednej návštevy u pacienta pomocou CEREC Premium Reconstruction.
Na druhej strane ma teší, že som aj súčasťou týchto trendov, jednak prednášaním na kongresoch doma a v zahraničí  alebo publikačnou činnosťou nových článkov a učebníc.

Pôsobíte ako garant parodontológie na Jesseniovej LF UK v Martine, hoci máte za sebou mnohé významné kongresy v USA či Európe, na ktorých ste prednášali. V čom je pôsobenie na akademickej pôde odlišné od prednášania na odborných kongresoch?

Parodontológiu mám rád a keď ma fakulta oslovila, tak ma to potešilo. Keďže som mal za sebou okolo 120 prednášok, tak som si vedel predstaviť, že sa postavím pred študentov a budem ich odborne viesť. Teší ma, keď spolu môžeme na praktických cvičeniach rozoberať všetky, aj tie najťažšie a najzložitejšie prípady a vieme takýchto pacientov liečiť. Títo moji budúci kolegovia oceňujú moje skúsenosti z praxe a výskumu o čom svedčí aj fakt, že na prednáškach a cvičeniach mám stopercentnú účasť.

Vidíte medzi študentmi potenciál? Vy im odovzdávate dlhoročné skúsenosti z praxe, no obohacujú aj oni Vás? Vyrastá nám zubárska špička, ktorá zostane pôsobiť na Slovensku?

Na prednáškach a cvičeniach sa snažím svojich študentov zapájať  do témy. Jednak ich učím klinicky uvažovať, aby sa vedeli k pacientovi „postaviť“, vyšetriť ho, stanoviť diagnózu, vysvetliť mu príčinu ochorenia a navrhnúť najlepší možný variant liečby. Potom je dôležité odsledovať pacienta, pretože my potrebujeme dlhodobý výsledok liečby. V rámci diskusií so študentmi počúvam aj ja ich, zisťujem v čom sa vzdelávajú, čo im prednášajú na iných predmetoch, aké majú skúsenosti. Môžem povedať, že sa nemusíme báť o naše povolanie. Koľkí však zostanú pôsobiť na Slovensku, to sa už odhadnúť nedá.

Hovorí sa, že pre profesiu lekára sa treba narodiť. Beriete stomatológiu ako životné poslanie? Dokážete si popri Vašej profesii vyhradiť čas iba na Vašu manželku a dve deti?

Každý odbor medicíny je jedinečný. Jednak dĺžkou štúdia, a potom samotným ďalším vzdelávaním sa a výkonom praxe. Zubná medicína je špecifická v tom, že sa snúbia teoretické znalosti spolu s manuálnou zručnosťou zubného lekára. Keďže som už od detstva videl, čo všetko táto profesia obnáša, nebolo to chvíľkové rozhodnutie. Takisto, nie je to profesia, kde jeden týždeň predávate to a po sezóne pracujete zase inak. Preto som spokojný a viem, že som sa rozhodol správne. Ako som spomínal, práca, veda, pedagogická činnosť sa dá robiť vtedy, keď máte okolo seba vytvorené ideálne prostredie. A to ideálne prostredie sa dá navodiť len tak, že sa venujete rodine a blízkym, čo sa mi darí a som rád za všetky spoločné chvíle.

Narodili ste sa v Piešťanoch, Vaše korene siahajú až do historickej Banskej Štiavnice. Navštevujete toto mesto aj v dospelosti, učarovalo Vám alebo uprednostňujete atraktívne zahraničné dovolenky?

Je to mesto, kde si naša rodina vďačne a ideálne oddýchne. Máme tam rodinu, veľa priateľov a známych. Práve na Deň detí priatelia každoročne organizujú výstup na Sitno pre rodičov s deťmi. Všetci  sa stretneme na Počúvadle, porozprávame sa, zabavíme, vystúpime na Sitno a vrátime sa späť. Deti majú program. Je to veľmi milá akcia, prestaneme sa naháňať a trochu si zašportujeme. Cez leto potom môžeme využiť nespočetné množstvo tajchov na kúpanie, sympatické uličky mesta na prechádzky a večer aj príjemné posedenie v štiavnických domoch a dvoroch, kde sú štýlové kaviarničky.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu

Tagy PR články