Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Stravné lístky pre konateľa

20.03.2009, 10:34 | Pavol Predanócy

Podmienkou pre uznanie daňového výdavku
je uzatvorený pracovnoprávny vzťah.

  • Tlačiť
  • 0

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON01.jpg

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON02.jpg

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON03.jpg

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON04.jpg


  • Má konateľ má nárok na stravné lístky a považuje sa tento náklad 55 % pre eseročku za daňovo uznateľný výdavok? Konateľ je zároveň jediným spoločníkom eseročky, nemá žiadnych zamestnancov a so svojou spoločnosťou nemá uzatvorenú pracovnú zmluvu ani mandátnu zmluvu, nedostáva ani odmenu. Spoločnosť mu vypláca len podiel z čistého zisku.

Nárok na stravné lístky vzniká zamestnancovi podľa § 152 Zákonníka práce, na základe ktorého je zamestnávateľ povinný zabezpečovať svojim zamestnancom stravovanie. Na účely Zákonníka práce je zamestnancom fyzická osoba, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu.

Ako uvádzate, konateľ nemá so spoločnosťou uzatvorenú pracovnú zmluvu a teda nie je so spoločnosťou v pracovnoprávnom vzťahu.

Vychádzajúc z uvedeného konateľ nemá nárok na stravné lístky a ich prípadný nákup by nebol vo výške 55 % daňovým výdavkom.

Naviac, bezodplatným prijatím stravných lístkov by mohla konateľovi vzniknúť daňová povinnosť za prijaté nepeňažné plnenie.

Autor pracuje v spoločnosti MONAREX audit consulting s.r.o.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jeho informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

  • Tlačiť
  • 0

Súvisiace články

Daňové priznanie - poradňa

Pomôžeme s daňovým priznaním: zadajte otázku daňovému poradcovi, riešenia problémov, praktické rady a články súvisiace so zdaňovaním príjmov

Daňová poradňa - články

Daňová poradňa eTRENDU

Daňové tipy Jozefa Mihála

Programátorky sú vzácne. Niektorí si myslia, že ženy v IT nemajú čo robiť

Diskusia (0 reakcií)