Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Svetovým podnikateľom roka je bankár z Kene

10.06.2012, 01:26 | Dominik Orfánus | © 2012 News and Media Holding

James Mwangi šéfuje najväčšej banke v strednej a východnej Afrike

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 6

Titul Svetový podnikateľ roka 2012 získal James Mwangi z Kene. Tento mladý podnikateľ, generálny riaditeľ Equity Bank, priniesol na africký trh mikropôžičkové bankové služby, ktoré umožnili aj ľuďom na okraji spoločnosti dostať sa k moderným formám financovania. V sobotu večer mu cenu v Monte Carle udelila spoločnosť Ernst & Young.

Equity Bank je najväčšou bankou nielen v Keni, ale aj v strednej a východnej Afrike – v Ugande, Južnom Sudáne, Rwande a Tanzánií. V roku 2010 zaradil denník Financial Times J. Mwangiho medzi 50 najlepších lídrov rozvíjajúcich sa trhov.

„Táto cena je veľká inšpirácia pre celú Afriku. Moje podnikanie nie je o peniazoch, ale o podnikateľskom duchu, ktorý sa musí rozvíjať v Afrike, aby sa naozaj stala vychádzajúcou hviezdou,“ povedal čerstvý podnikateľ roka. Dodal, že mnohí ľudia vo svete majú mylné predstavy o podnikaní v Afrike, ale v skutočnosti to s podnikateľským prostredím nie je také zlé.

J. Mwangi začal síce študovať právo, no po dvoch týždňoch sa rozhodol stať bankárom. Do biznisu vstúpil pred dvadsiatimi rokmi, keď prišiel do Equity Bank pred krachom. Odvtedy banku zmenil na najmodernejší finančný ústav v Afrike. Ľuďom z nižších vrstiev pomáha J. Mwangi aj cez svoju nadáciu, ktorá napríklad sponzoruje štúdium pre 10-tisíc najchudobnejších talentovaných Keňanov.

Slovensko reprezentoval v Monte Carle majiteľ cestovnej agentúry Bubo Travel Ľuboš Fellner. Ako sám povedal pred udelením titulov, jeho biznis je v porovnaní s kandidátmi z iných krajín iba zlomkový. Aj preto svoju prezentáciu poňal odľahčene s mottom: „Nemáme čo stratiť, tak sa bavíme.“

Celosvetového finále súťaže Ernst & Young Podnikateľ roka sa zúčastnilo 59 podnikateľov z 51 krajín. O víťazovi rozhodla nezávislá porota, zložená prevažne z víťazov predošlých ročníkov súťaže. Porota okrem posudzovania profilov absolvovala s finalistami aj osobné pohovory.

Príjmy všetkých finalistov súťaže dosahujú takmer 60 miliárd dolárov a ich firmy zamestnávajú celkovo 304 205 ľudí. Do 26. ročníka súťaže sa zapojilo vyše päťtisíc podnikateľov. Vo finále v Monte Carle sa predstavili aj celosvetovo známe firmy, resp. biznismeni, ako napríklad Američania Jeff Weiner a Reid Hoffman z internetovej spoločnosti LinkedIn, Talian Alessandro Benetton z Benetton Group, či Fín Mikael Hed za Rovio Entertainment, ktorá je tvorcom známej hry Angry Birdz.

Zdroj: Dominik Orfánus

Foto - Dominik Orfánus

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 6

Tagy Podnikateľ roka