Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

SZČO bez príjmov z podnikania

16.03.2009, 22:24 | Peter Málach

Zákon sleduje aj inú podmienku na podanie priznania, a to vykázanie straty.

  • Tlačiť
  • 0

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON01.jpg

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON02.jpg

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON03.jpg

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON04.jpg


  • Som zamestnaný od 18. 11. 2008 a daňové priznanie za mňa podáva zamestnávateľ. Začiatkom roka som si privyrábal na základe dohody o vykonaní práce. Keďže môj príjem nepresiahol 49 248 Sk, môžem si nárokovať daň vyberanú zrážkou dodatočným daňovým priznanim? Od 20. augusta som evidovaný ako SZČO, pričom som nedosiahol žiadne príjmy. Musím podať daňové priznanie?

Predpokladám, že zamestnávateľ vám vykonal ročné zúčtovanie z príjmu, ktorý ste mali iba od neho. V prípade, že vám z dohody bola zrazená zrážková daň, tak túto zamestávateľ nemôže vysporiadať formou ročného zúčtovania. Musíte si o ňu požiadať podaním daňového priznania.

Zamestnávateľ vám vydá potvrdenie o vykonaní ročného zúčtovania, ktoré vám bude slúžiť ako podklad na vypracovanie daňového priznania. Nárok na vrátenie dane máte až do sumy 98 496 Sk, t. j. do výšky nezdaniteľnej sumy.

Podaním daňového priznania z dôvodu vysporiadania zrážkovej dane vyriešite aj druhú časť vašej otázky. Zákon o dani z príjmov sleduje aj inú podmienku na podanie priznania, a to je vykázanie straty.

Pokiaľ ste nemali žiadny príjem a mali ste výdaje, dosiahli ste stratu. Je na vás, či výdaje uplatníte, pretože môžete viesť účtovníctvo alebo evidenciu príjmov pri uplatňovaní si paušálnych výdajov. Odporúčam podať daňové priznanie a uviesť nulu.

Autor je výkonný riaditeľ a prokurista spoločnosti Malach Consulting, s.r.o 


Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jeho informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

  • Tlačiť
  • 0

Súvisiace články

Daňové priznanie - poradňa

Pomôžeme s daňovým priznaním: zadajte otázku daňovému poradcovi, riešenia problémov, praktické rady a články súvisiace so zdaňovaním príjmov

Daňová poradňa - články

Daňová poradňa eTRENDU

Daňové tipy Jozefa Mihála

Programátorky sú vzácne. Niektorí si myslia, že ženy v IT nemajú čo robiť

Diskusia (0 reakcií)