Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Uber musí mať u nás prevádzkareň a aj platiť daň

16.01.2018, 11:00 | Zuzana Kollárová | © 2018 News and Media Holding

Prevádzkovatelia digitálnych platforiem Uber, Taxify či Airbnb budú musieť odvádzať v tomto roku dane z poskytovania služieb na Slovensku u nás. Takúto novinku zaviedla novela zákona o dani z príjmov.

  • Tlačiť
  • 17

Firmy, ktoré poskytujú takéto služby, si budú musieť po novom zaregistrovať na Slovensku stálu prevádzkareň a potom tieto príjmy z provízií budú zdaňovať daňou z príjmov podľa slovenských zákonov.

Ak si firma stálu prevádzkareň u nás nezaregistruje, príjem sa bude musieť zdaniť zrážkovou daňou – buď 19-percentnou, alebo 35-percentnou zrážkovou daňou v závislosti od sídla skutočného príjemcu platby. Ak je sídlom krajina, ktorá má so Slovenskom uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, odvedie sa 19 percent, v opačnom prípade 35 percent.

Neprehliadnite

Zdanená provízia

Uber má na Slovensku príjem od vodičov, ktorí preňho jazdia a platia mu za používanie aplikácie. Z poplatku, ktorý vodič – podnikateľ odvedie zahraničnej spoločnosti za používanie jej platformy, mu bude zrazená zrážková daň v závislosti od sídla skutočného príjemcu platby.

Povinnosť odviesť túto daň bude mať v prípade prepravných služieb konkrétny vodič a pri ubytovacích službách konkrétne ubytovacie zariadenie, ktoré využíva služby nezaregistrovaných zahraničných portálov.

Minister financií Peter Kažimír pred časom povedal, že pri novej legislatívnej úprave bude potrebné dbať najmä na informovanie ľudí zapojených do tohto typu podnikania. V priebehu januára a februára chce Finančná správa kontaktovať poskytovateľov spomínaných digitálnych platforiem.

Prevádzkareň zo zákona

„Využijeme určitý druh softwarningu, teda proklientskeho opatrenia Finančnej správy, ktoré sme spustili ešte v minulom roku. Poskytovateľom spomínaných digitálnych platforiem pošleme neformálne oznámenie o zmenách, ktoré z legislatívy pre tieto subjekty vyplývajú. Chceme ich informovať a dať im možnosť svoje povinnosti splniť,“ informovala TREND.sk Ivana Skokanová, hovorkyňa Finančnej správy.

Ak si tieto spoločnosti u nás prevádzkareň nezaregistrujú, daniari

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 17

Tagy Uber, zrážková daň