Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Uber musí mať u nás prevádzkareň a aj platiť daň

16.01.2018 | Zuzana Kollárová

Diskusia (17 reakcií) Pravidlá diskusie

16.01.2018 | gladius70

Tak na to som veľmi zvedavý, ako to bude fungovať. Hlavne pri krajinách s ktorými máme zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia. Keďže sa tento príjem považuje za licenčný poplatok a určite existujú krajiny kde sa zdaňuje licenčný poplatok menšou daňou, resp. zdaňuje sa len v mieste sídla príjemcu. (napr. Holandsko max 5%).
Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia má vyššiu právnu moc, ako takýto zákon. Tak to vidím na ďalšie arbitrážne konania voči SR.

16.01.2018 | IvanPe

Uber prejde na Bitcoin je riesenie.

16.01.2018 | sammy_dlx

To tazko :-)
Bitcoin ma volatilitu jak prasa, nikto nebude chciet akceptovat platidlo, ktore ti zo dna na den moze klesnut o 20%. Zaroven len absolutne minimum ludi ma vobec nejake bitcoiny, co by ti masivne zuzilo okruh potencialnych uzivatelov a zaroven by to boli len dalsie regulatorne a pravne rizika / problemy

17.01.2018 | IvanPe

To nepochybne sammy, ale ja hovorim o Bitcoinovej penazenke, ktorou zaplatis Eurami aktualnym kurzom. Vtedy je ti jedno aku ma Bitcoin volatilitu, pretoze okamzite ako nakupujes aj predavas, stane sa iba jedine: Uber sa zmeni na skutocnu zdielanu sluzbu bez platby peniazmi.
A nielen Uber.
Jedine co sa mozno neudeje bude to, ze sa mozno nevyuzije Bitcoin, ale niektora ina platforma smart kontraktov, napr Zerocoin. Anonymny, bezpecny, nevystopovatelny, smart kontrakt urcitej hodnoty.

17.01.2018 | martin33

A za jednu transakciu zaplati viac ako za jazdu (aktualna cena transakcie okolo 25 USD, spicka bola 55 USD).
https://bitinfochar...

16.01.2018 | bozsky

Od noveho roka u nas platia nove (hlupe) pravidla zdanovania. Preto tu do konca aktivnej kariery NESMIE Peter Sagan a dalsi Slovaci zijuci napr. v Monaku prespat - museli by cely svoj zarobok zdanovat tu.

Je to chore, ale je to zakon a UBER sa bud prisposobi, ale ako je to standardne, opusti trh, kde sa musi spravat ako taxisluzby.

16.01.2018 | futbalistaPJ

Ved preto ta prevadzkaren! Zdania na Slovensku a v Holandsku uz nemusia (2 x platit dan nebudu :) ).

17.01.2018 | Tatranec-83

Uber B.V.
Mr. Treublaan 7, 1097 DP
Amsterdam

...aspon taka je adresa v zmluvnych podmienkach s Uberom...

V pripade licencnych poplatkov, pod ktoru tie prijmy spadaju podla § 16 ods. 1 písm. e) bod 1. zákona č. 595/2003 Z. z. a vyberaju zrazkou, ma Holandsko v ramci zmluvy s ČSSR v clanku 12 zakotvene nasledovne:

1. Licenčné poplatky majúce zdroj v jednom z oboch štátov a vyplácané osobe majúcej bydlisko alebo sídlo v druhom štáte sa môžu zdaniť v tomto druhom štáte.

2. Také licenčné poplatky sa však môžu zdaniť v štáte, v ktorom je ich zdroj, a to podľa právnych predpisov tohto štátu. Takto určená daň však neprekročí 5 % sumy licenčných poplatkov.

3. Príslušné úrady oboch štátov upravia vzájomnou dohodou spôsob aplikácie odseku 2.

Teda narokovat dan z tychto poplatkov si mozu teda obe krajiny. V krajine zdroja prijmov =Slovensko to moze byt maximalne 5 %
Takyto prijem zdaneny zrazkovou danou je mozne v zmysle zakona povazovat za preddavok na dan a vysporiadat podanim danoveho priznania.

Ako urady upravili podla bodu 3 konkretnu problematiku - neviem, ak vobec...

16.01.2018 | _martin_

"Z poplatku, ktorý vodič – podnikateľ odvedie zahraničnej spoločnosti za používanie jej platformy, mu bude zrazená zrážková daň v závislosti od sídla skutočného príjemcu platby."

Vodič niečo odvádza ? Nie, vodič dostane od Uberu o poplatok menej. Tak kto to zrazí ? Či zase bude zákon postavený tak, že vodič ručí a aj Platforma neodvedie, vezmú jemu, hoci tie peniaze nikdy nedostal ?

16.01.2018 | Emasculate

Tento mikimaus stat nieje schopny vynutit vratenie stredoveho pruhu na kosickej do povodneho stavu po zakopavani optickych kablov sukromnou firmou, uz vidim ako pri tomto bordeli, neschopnosti, impotencii a babractve donutia uber platit na zlodejsku dane.

Ich ‘ustretovy’ pamflet, napisany stopercentne bud v slovencine alebo v google translate anglictine uz mal nepovhybne za nasledok ze financnasprava.sk je na junk mail filtri zozname uberu.

16.01.2018 | peter159

"Ak si firma stálu prevádzkareň u nás nezaregistruje, príjem sa bude musieť zdaniť zrážkovou daňou "
Mna by celom zaujimalo, ako technicky chce toto niekto vynutit? Platba sa deje na platobnej brane v zahranici a ani domincil drzitela karty nie je dostatocne relevatny udaj na to aby niekto vedel identifikovat, v ktorej krajine sa trba realizuje (ja napr. pouzivam uber hlavne v zahranici, u nas je dost malo vodicov, aj ked jednoznacne preferujem oproti akemukolvek taxi).

V praxi to teraz funguje tak, ze ja blocek dostavam od Ubru do mailu (na rozdiel od taxikarov, kde ak si ho nevypytam, nedostal som ho ani raz). To znamena ze uber si musi tu dopravu nakupit od lokalneho vodica. Vodici by mali dopravu fakturovat uberu a platit z toho dane. Tak nerozumiem, ako do toho zapada este dalsie zdanenie toho, co platim ja Uberu zrazkovou danou.

Komu pomoze, ked by cely Uber zdanoval celosvetove prijmy na Slovensku? No jedine Nasim Ludom. Lebo tlacit na prijmovu cast rozpoctu (o.i. nezmyslami) ak vydajova je cierna diera, je bludny kruh.

16.01.2018 | libertarian

Uber treba zničiť. Všetko, čo nemá vláda pod palcom treba zničiť.
Už čakám, akú habaďuru vymyslí vláda na ľudí, ktorí svojim autom vozia svoju manželku alebo svoje deti. Však aj to je poriadny únik DPH , aj dane z príjmu - ktorý by manželka zaplatila taxislužbe.
A čo z hajzlíkmi, ktorí si varia jedlo doma, a teda neplatia reštaurácii- a tým znižuju platby DPH ???
A odviesť autom CUDZIEHO človeka, kamoša, suseda , - však toto je PRIAMY daňový únik a podvod. Trestný čin.

16.01.2018 | martin33

A co taky manzelsky sex, tam su tiez obrovske uniky. Danovi kontrolori budu chodit po bordeloch aby zistili "obvykle ceny za sluzbu" a nasledne bude treba po kazdom sexe vyplnit danove priznanie na dan z prijmu a DPH :-)

17.01.2018 | PeterKN

A čo tak zdaniť “Alobal”???

17.01.2018 | martin33

To by bol statny rozpocet okamzite v prebytku, ak by sa zdanili vsetky "alobalove kesovky" pre "nasich" ludi.

17.01.2018 | maugli2

Takéto účelové úpravy platnosti zákonov považujem za zadubenosť. Je fakt, že tí, čo sú pri moci, chcú ukázať, že niečo robia (Kazisvet), ale jednak my už vieme, že nič nevedia :-) a jednak by to mali urobiť iným spôsobom. Veď čo taká prevádzkáreň vyrieši?? Tržby sa síce priznajú na Slovensku, ale keďže je to osobitný subjekt, tak zahraničná matka vyfakturuje náklady za aplikáciu a know how vo výške tržieb a bude po paráde.
Zároveň ale súhlasím s tým, aby rovnaké pravidlá platili pre všetkých. preto by všetky garnitúry pri moci by mali skôr rozmýšľať vizionársky a vymyslieť, ako celý systém s postupujúcim pokrokom zjednodušiť a nie všetko nové hatiť. Pretože aj tak nakoniec o tom, či to je životaschopné riešenie (Uber) rozhodnú nie daňové taľafatky politických stroskotancov, ale ľudia, ktorí to buď chcú a potrebujú, alebo odmietnu.

17.01.2018 | martin33

" tak zahraničná matka vyfakturuje náklady za aplikáciu a know how vo výške tržieb a bude po paráde."
Az take jednoduche to nie je, uz par rokov plati pravidlo v takejto situacii dokazat (transferova dokumentacia), ze cena je opravnena.
https://www.podnika...