Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V revíre Kvietikových ľudí sa pytliači a ešte im naň štát dáva zľavu

17.06.2019, 13:13 | Ivan Haluza | © 2019 News and Media Holding

Koncom vlaňajška písal TREND o tom, ako štátne Lesy SR obracajú naruby verejný prísľub ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej o potrebe zľudovenia slovenského poľovníctva. Podľa nej by v lesoch mali loviť aj miestni ľudia, nielen biznismeni či právnici z veľkomiest. Napriek tomu štátny poľovný revír Višničky (2 100 hektárov) v Štiavnických lesoch, nezískala na jeseň Poľovnícka spoločnosť Horn, ktorá má medzi sebou aj 15 miestnych chlapov, ale Poľovnícka organizácia Vysoká-Višničky, do ktorej patria i ľudia blízki spolumajiteľovi investičnej skupiny Slavia Capital Martinovi Kvietikovi.

  • Tlačiť
  • 7

Členovia Poľovníckej spoločnosti Horn majú pod revírom Višničky až tretinu poľovných pozemkov a navyše zaň štátnemu podniku ponúkli ročnú odplatu až 57-tisíc eur. Poľovnícka organizácia Vysoká-Višničky je ochotná za revír platiť len 23-tisíc eur ročne. Martin Kvietik má pritom viaceré úzke väzby na ministerku SNS a v susedstve revíru vlastní množstvo lesov. Tu bohužiaľ paradoxy okolo Višničiek nekončia.

Minulý mesiac Lesy SR s Poľovníckou organizáciou Vysoká-Višničky podpísali dodatok k zmluve, podľa ktorého budú mať na revír počas prvej poľovníckej sezóny 2018/2019 navyše i zľavu. Len minulý týždeň bol pritom v revíre pri pytliactve dvoch jeleňov prichytený jeden z členov Poľovníckej organizácie Vysoká-Višničky, ktorý je zároveň zamestnancom Lesov SR a v revíre mal dohliadať na poriadok.

Neprehliadnite

Príliš drahý dohľad

Najnovšie dianie okolo Višničiek iba dotvára obraz o tom, ako zlyháva manažment starostlivosti o štátne poľovné revíre. Nielen tento revír, ale aj ďalších 41 posunuli Lesy SR za ostatných osem mesiacov na privátne združenia novou formou takzvaného predaja odstrelu.

Štátny podnik tak v zásade odstúpil od doterajších cenových súťaží a prešiel na subjektívne hodnotenie plánov starostlivosti o zver. Ceny za revíre sú po novom pevné. Vychádzajú z tabuliek. Výsledkom je, že revíre sa k novým majiteľom dostávajú v priemere len za zhruba 45-percentné ceny oproti minulosti.

Na prvých štyridsiatich dvoch prevedených revíroch prišiel

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 7

Tagy Lesy SR, poľovníctvo, revíre