Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Volkswagen, Matador a Siemens otvoria vlastnú strednú školu

19.02.2016, 17:25 | Lukáš Kvašňák | © 2016 News and Media Holding

Najväčšia automobilka, najväčší slovenský dodávateľ a nemecký priemyselný kolos otvoria v Bratislave automobilovú školu. Študenti dostanú podnikové štipendium, aj odmenu za produktívnu prácu. Absolventi majú garantované pracovné miesta u niektorej zo zakladajúcich firiem.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Bývalá Stredná odborná škola automobilová v Devínskej Novej Vsi sa od septembra zmení na súkromnú strednú školu spadajúcu pod Duálnu akadémiu. Zriaďovateľom je rovnomenná neziskovka, ktorej zakladajúcimi členmi sú Volkswagen Slovakia, Matador Group, Siemens a Bratislavský samosprávny kraj.

Do modernizácie školy investujú firmy celkovo až deväť miliónov eur. Prostriedky pôjdu na rekonštrukciu budovy a tried, ale aj technického vybavenia. Súčasný personál školy v nej zostane, no bude sa musieť rekvalifikovať. Zriaďovateľ má prísnejšie požiadavky týkajúce sa teoretickej, aj praktickej výučby. Duálna akadémia plánuje prijať aj nových zamestnancov.

Do prvého ročníka prijme škola od septembra takmer sto absolventov základných škôl. Viac ako dve tretiny štúdia bude tvoriť praktické vyučovanie. A to v susediacom závode Volkswagenu alebo vo fabrikách Matadoru v Nitre a Vrábľoch. Študijné odbory budú šité na mieru práve automobilovému priemyslu, kde firmy pociťujú akútny nedostatok mechanikov a mechatronikov, ktorí majú na starosti prácu s robotmi a automatizačnou technikou.

Absolventi majú garantovanú prácu

Štúdium na novej škole bude bezplatné, Volkswagen bude prispievať na ubytovanie na internáte aj na dopravu, keďže spoločnosť očakáva záujem z celého Bratislavského kraja. Študenti dostanú podnikové štipendium, odmenu za produktívnu prácu a po ukončení štúdia získajú výučný list, maturitné vysvedčenie, ako aj medzinárodne platný certifikát o odbornej spôsobilosti. Absolventi majú taktiež garantované pracovné miesta u niektorej zo zakladajúcich firiem.

Štúdium na novej škole pôjde podľa nemeckého modelu duálneho vzdelávania. Ten má na rozdiel od slovenského vyšší podiel praktickej výučby. Volkswagen dlhodobo deklaroval, že štátom presadený model s 50-percentným zastúpením praktickej výučby je nedostatočný. Tá bude tvoriť v Duálnej akadémii až sedemdesiat percent výučby. Zákon o duálnom vzdelávaní totiž umožňuje pri niektorých odboroch ísť nad hranicu päťdesiatich percent, čo Volkswagen maximálne využil.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy Matador, Siemens, Volskwagen