Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zamestnávateľ vám od júna dá na stravu viac. Mení sa cena gastrolístka

30.05.2018, 19:34 | Zuzana Kollárová | © 2018 News and Media Holding

Živnostník si bude môcť do nákladov na stravu dať viacej. Je to tak preto, že od júna sa zvyšujú sumy stravného. Nové sumy stravného pre všetky časové pásma schválilo ministerstvo práce v novom opatrení (č. 148/2018 Z. z.). Stravné si teda živnostník musí účtovať do konca mája v starej výške, od júna už vo vyšších sumách. A to isté sa týka zamestnávateľov.

  • Tlačiť
  • 5

Do konca mája je stravné pri tuzemskej pracovnej ceste trvajúcej 5 hodín až 12 hodín 4,50 eura, od júna sa zvyšuje o 30 centov na 4,80 eura. Ak služobka trvá dlhšie, nad 12 hodín až 18 hodín, stravné sa zvyšuje o 40 centov zo 6,70 eura na 7,10 eura. Ak dnes trvá pracovná cesta viac ako 18 hodín, zamestnanec má nárok na stravné vo výške 10,30 eura. Od júna dostane o 60 centov viac, teda má nárok na 10,90 eura.

Gastrolístky pre zamestnancov

Koľko musí svojmu zamestnancovi prispieť zamestnávateľ na stravu upravuje Zákonník práce. Na každé jedlo je to 55 % z ceny jedla, najviac však 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín. Od júna si teda zamestnávateľ môže dať do výdavkov najviac 2,64 eura (55 % zo sumy 4,80 eura).

Všetci zamestnanci však nárok na stravu nemajú. Týka sa to len tých, ktorí pracujú denne viac ako 4 hodiny. Ak pracovná zmena trvá dlhšie ako 11 hodín, zamestnávateľ musí zamestnancovi poskytnúť ďalšie teplé hlavné jedlo.

Je viacero možností stravovania zamestnancov. Ak má zamestnávateľ vlastnú závodnú jedáleň a cena jedla je napríklad 3,60 eura, zamestnávateľ má povinnosť prispieť zamestnancovi 1,98 eura.

Neprehliadnite

Väčšina zamestnávateľov dáva svojim zamestnancom gastrolístky. Hodnota lístka musí pritom byť najmenej 75 % sumy stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín. Od júna je minimálna hodnota gastrolístka 3,60 eura (75 % zo 4,80 eura).

Na čo má nárok živnostník

Živnostník si môže dať 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy gastrolístky