Poradňa Dane, odvody, účtovníctvo

Odvody do zdravotnej poistovne z prijmu z prenajmu nehnutelnosti

04.01.2011 | beata.m

Dobry den, okrem prijmov z pracovno – pravneho pomeru (prijmy zo zavislej cinnosti) mam aj prijem z prenajmu nehnutelnosti.Som registrovana na danovom urade, mam pridelene DICo.
Docitala som sa, ze novou povinnostou prenajimatelov je aj platenie zdravotnych odvodov z tychto prijmov a teda, ze do 31.1.2011 sa musim zaregistrovat v zdravotnej poistovni ako SZCO. Je to nevyhnutne?
Je potrebne to oznamovat aj danovemu uradu, zamestnavatelovi, pripadne nejakym dalsim instituciam?
Danove priznanie si podavam sama, musim si sama podat aj rocne zuctovanie zdravotneho poistenia za rok 2010? Alebo mozem o to poziadat zamestnavatela? Ak ano a zaroven som v roku 2010 menila zamestnanie od 1.5.2010, ktoreho zamestnavatela mam poziadat a do kedy?
Ako to bude z odvodmi do zdravotnej poistovne v roku 2011? Bude za mna preddavky nadalej odvadzat zamestnavatel?
Za rok 2011 budem musiet urobit rocne zuctovanie zdravotneho poistenia sama?
Dakujem pekne.
Beata M.

 Pravidlá diskusie

 • 8.1.2011 / rudo / Reagovať

  >> Docitala som sa, ze novou povinnostou prenajimatelov je aj platenie zdravotnych odvodov z tychto prijmov a teda, ze do 31.1.2011 sa musim zaregistrovat v zdravotnej poistovni ako SZCO. Je to nevyhnutne?

  - keď ste sa o tom dočítali, tak to zrejme bude nevyhnutné. Ja som sa zaregistroval (jedno tlačivko, pani v poisťovni ochotne poradila s vypĺňaním a urobila mi z neho aj kópiu, aby som mal doklad, že som si splnil povinnosť)

  >> Je potrebne to oznamovat aj danovemu uradu, zamestnavatelovi, pripadne nejakym dalsim instituciam?

  - predpokladám že nie. Prečo by aj?

  >> Danove priznanie si podavam sama, musim si sama podat aj rocne zuctovanie zdravotneho poistenia za rok 2010? Alebo mozem o to poziadat zamestnavatela? Ak ano a zaroven som v roku 2010 menila zamestnanie od 1.5.2010, ktoreho zamestnavatela mam poziadat a do kedy?

  - ak ste v roku 2010 mali príjmy len zo závislej činnosti a ako SZČO kvôli prenájmu sa zaregistrujete až tento rok, ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za rok 2010 za vás stále môže urobiť váš zamestnávateľ (myslím že ho o to treba včas požiadať). Zúčtovanie za rok 2011 (podávané v roku 2012) si už budete musieť urobiť sama. Netuším prečo by sa váš predchádzajúci zamestnávateľ mal zaoberať vaším ročným zúčtovaním. Vyžiadajte si od neho nejaké to potrvrdenie o tom čo za vás odviedol, toto dajte aktuálnemu zamestnávateľovi a on vám spraví zúčtovanie (za rok 2010).

  >> Ako to bude z odvodmi do zdravotnej poistovne v roku 2011? Bude za mna preddavky nadalej odvadzat zamestnavatel?

  - zamestnávateľ za vás bude odvádzať zdravotné odvody z príjmu od neho. Začiatkom roka 2012 si od neho vyžiadate info o tom koľko odviedol (z vašej mzdy) v roku 2011, k tomu si doplníte príjem z prenájmu v roku 2011 (a prípadne iných vecí podľa zákona) a spolu to zúčtujete v ročnom zúčtovaní zdravotných odvodov. Pri registrácii ako SZČO (do konca januára t.r.) si sama môžete zvoliť, či a koľko chcete platiť preddavky (mimo toho čo za vás odvádza váš zamestnávateľ zo štandardnej mzdy). Osobne nevidím dôvod platiť nejaké ďalšie preddavky a sponzorovať tak zdravotnú poisťovňu, radšej zasponzorujem vlastný účet (na budúci rok vám už poisťovňa vypočíta nejaké preddavky, ale pre tento rok si môžete zvoliť aké chcete, hoci aj nulu). Zase potom budem musieť väčšiu sumu zaplatiť pri ročnom zúčtovaní za rok 2011 (podávanom v roku 2012). Ale môžete si aj nejakú sumu sama zvoliť a priebežne platiť, o to menej potom doplatíte pri ročnom zúčtovaní.

  >> Za rok 2011 budem musiet urobit rocne zuctovanie zdravotneho poistenia sama?

  - Áno.

Vyberte si poradňu
Vyberte si tému