Poradňa Dane, odvody, účtovníctvo

Podnikanie bez živnosti - dane, odvody?

13.06.2009 | rena_trend

Dobrý deň. Ako je to vlastne s podnikaním bez živnosti, len na základe DIČ prideleného daňovým úradom? Je presne vymedzené čo môže byť podnikanie len na DIČ, bez ŽL, alebo sú iné obmedzenia, napr. výška príjmu? Musí takýto podnikateľ viesť účtovníctvo, môže si uplatňovať všetky výdavky a platiť odvody ako pri podnikaní na ŽL? Vďaka za všetky info a linky.

 Pravidlá diskusie

 • 13.6.2009 / JanaS / Reagovať

  V zákone o živnostenskom podnikaní je v § 3 taxatívne vymenované, čo nie je živnosťou. http://www.zbierka....
  Ak tam nájdete svoj predmet podnikania, tak k Vášmu podnikaniu nepotrebujete živnostenský list. To čomu hovoríte podnikanie na DIČ je daňová povinnosť daňovníka, to znamená povinnosť zdaňovať príjmy zo svojej činnosti. Či ste povinný viesť účtovníctvo vyplýva z toho, akým spôsobom si budete uplatňovať výdavky súvisiace s Vašou činnosťou. Ak si uplatníte výdavky percentom z príjmov, účtovníctvo viesť nemusíte, stačí len viesť evidenciu. Ak si budete uplatňovať preukázateľne vynaložené daňové výdavky (ak nejde o prenájom), ste povinný viesť účtovníctvo.
  Samozrejme, že táto problematika je ďaleko zložitejšia, než aby sa dala opísať pár slovami. V prvom rade si zistite, či to čo nazývate podnikaním na DIČ nie je v skutočnosti živnosťou a či náhodou nepotrebujete živnostenský list. Odvody sú ďalšou samostatnou zložitou kategóriou, kde je dôležité presne určiť čo ste, aby sme sa dopracovali k Vašim povinnostiam. Napr. ak podnikáte na základe autorského zákona, tak odvody na sociálne poistenie nemusíte platiť, pretože nie ste povinne dôchodkovo poistená osoba. Potom ale nečakajte, že niekedy dostanete od štátu dôchodok, prípadne iné sociále dávky. Tu je na mieste zamyslieť sa nad dobrovoľným poistením.

 • 13.7.2009 / spit1 / Reagovať

  Ja len pridam link pre pripad, ze by ste to riesili zivnostou. SZCO rozpoctovy dokument - http://www.ondras.s...
  Vypocita odvody, dan a nejake dalsie pomocne vypocty

Vyberte si poradňu
Vyberte si tému