Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Balet a operný spev na snehu? Prečo nie.

11.03.2018, 11:09 | Vladimíra Orgoňová | Jarmila Horváthová | © 2018 News and Media Holding

Do rakúskych lyžiarskych stredísk sa chodí samozrejme hlavne lyžovať, ale v posledných rokoch tu vymýšľajú množstvo aktivít, ktoré návštevníkom pobyt v nich spestria.

  • Tlačiť
  • 0

Napríkad tirolské udolie Stubai známe tým, že je tu najväčšie rakúske lyžiarske stredisko na ľadovci. Prináša ale aj experimentálne nápady, ako napríklad posledné dva roky multimediálne vystúpenie „GAIA - Stubai Matka Zem“, alebo folklór s modernou a ohňom.

3D na lyžiarskom svahu

V malej dedinke Neustift v Stubaiskom údolí, približne 25 kilometrov od Innsbrucku, premenil šéf tanečného súboru Tirolského národného divadla, španielsky choreograf Enrique Gasa Valga lyžiarsky svah na originálne prírodné pódium, na ktorom sme začiatkom februára videli  šou plnú tanca, hudby, lyžovania a multimediálnej 3D projekcie. So španielskou vášňou vyznal tak lásku Tirolsku a Štubaiskému údoliu. Tento experiment s názvom GAIA – Stubai Matka Zem mohli prvýkrát vidieť diváci už vlani a vtedy bola aj ocenená cenou „Tirol Touristica Award“. Stala sa tak doplnkom tirolského športového a kultúrneho kalendára.  Tento rok s novými scénami a prvkami dokázala prilákať napriek mrazivému počasiu niekoľko tisíc ľudí nielen z blízkeho okolia, ale aj turistov z rôznych krajín. Novinkou bola aj obrazovka veľkosti štyridsať metrov štvorcových, ktorá dopĺňala príbeh na javisku a svahu.

Presuny a parkovanie v tejto malej dedine napriek zvýšenému náporu turistov boli aj s pomocou dobrovoľníkov dokonale zvládnuté. Okrem duševného blaha tu mysleli aj na to telesné – cestou na tribúnu sa nedalo nezastaviť pri niekoľkých miestnych kluboch, ktoré ponúkali varené víno, punč, klobásy a praclíky. Na tribúne každý dostal teplú deku a obrandovanú podložku na sedenie. Zasnežené svahy a snehom poprášené lesy, ktoré boli pred nami zahalilo rozptýlené svetlo a tak sa začal rozvíjať príbeh. Samozrejme nebol nijako prekvapujúci, pretože vychádzal z osvedčenej schémy dobra verzus zla. Epos o Zemi Matke GAIA a ich boj proti nenávisti a zničeniu spája mytológiu s budúcnosťou a predovšetkým stimulovalo k zamysleniu.

Gaia - predstavenie na ľadovciZdroj: www.stubai.at

Multi-kulti po tirolsky

„Chceli sme, aby diváci na okamžik zabudli na všetko okolo nich a zažili nezabudnuteľný večer. Umenie je prostriedkom evolúcie, ktorá nám umožňuje prehodnocovať to základné v našom živote,“ zdôrazňoval Enrique Gasa Valga. Tento cieľ pomáhali organizátorom naplniť okrem sopranistky Susanne Langbein aj skvelí lyžiari a snoubordisti zo Stubaiského údolia, rovnako ako vynikajúci tanečníci z Talianska, Albánska, Brazílie a Českej republiky. Dojem z hodinového vystúpenia umocňovali aj motokrosoví a ski-doo jazdci, lukostrelci, amatérski herci a jazdci na koňoch v skvelej choreografii a tiež kostýmoch. Príprava celého podujatia trvala, ako sme sa dozvedeli dva roky. Sledovať túto nezvyčajnú kombinácia lyžovania, tanca, akrobacie, hudby a moderných technológií bolo veľmi zaujímavé. Podľa reakcií divákov, ktoré sme mali možnosť vidieť na záver, sa organizátorom ich cieľ asi podarilo naplniť a potlesk si zaslúžili.

Snowboardisti s bengálskymi ohňami

Hlavnú zásluhu však na tom určite majú aj samotní obyvatelia oblasti Stubai, ktorí sú od nepamäti nápadití a ktorí tu zaviedli a horlivo podporovali všetky pokroky v turistickom ruchu. Aj vďaka tomu patrí táto oblasť medzi najnavštevovanejšie v spolkovej krajine Tirolsko. V aktuálnej sezóne od novembra 2017 do januára 2018 sa zaradila s takmer 350-tisíc prenocovaními na piate miesto.

V neďalekom lyžiarskom stredisku Schlick 2000 sa počas tohtoročnej zimnej sezóny osemkrát premenil svah pri medzistanici Froneben pri príležitosti „Noci farieb“ v javisko. Lyžiarski inštruktori s bengálskymi ohňami a svetlami, snoubordisti, akrobati na lyžiach a motokrosoví jazdci sa vznášali nad osvetlenými lyžiarskymi mostíkmi, choreografiu dokonca predvádzali aj ratraky. K tomu ohňostroj a detský tanečný folklórny súbor Die jungen Daunkogler, ktorá prepájala vo svojej šou tradičné tance s modernými prvkami. Spoločne s nimi vystupovala aj skupina z Českej republiky so svetelnou šou s lasermi a ohňom.

Kúpele Romerbad sú hneď pri zjazdovkách Zdroj: Tourism Bad Kleinkirchheim

Strmšie ako v Kitzbühli

Kým v Stubaji a mnohých ďalších alpských strediskách musí zábavu mimo svahov vymýšľať a vytvárať výlučne človek, v korutánskom stredisku Bad Kleinkirchheim mu prišla na pomoc príroda. A to tisíce rokov pred tým, ako tu postavili prvé vleky. Ako aj názov napovedá, ešte pretým ako sa tu začalo lyžovať, bola hlavnou atrakciou miestna termálna voda, ktorej pripisujú aj liečivé účinky. O termálnom liečivom prameni sa  tu písalo už v 11. storočí a podľa dobových materiálov v 17. storočí už sem chodili kúpeľní hostia. Preto je zaujímavé, že hospodársky pramene ďalšie storočia veľmi nevyužívali, mestečko žilo majmä z poľnohospodárstva. To, že sa tu začalo rozvíjať kúpeľníctvo a neskôr v zime aj lyžiarsky biznis, je záležitosťou posledných desaťročí.

Lyžiarske stredisko Bad Kleinkirchheim patrí v Rakúsku medzi tie nižšie pololožené, nachádza sa medzi 1100-2000 metrami, takže aj sezóna tu končí skorej, ako na severnej strane Álp. Na druhej strane – termálne pramene a to, že leží prostred krásnej prírody, ktorá poskytuje možnosti na početné aktivity aj od jari do jesene znamená, že napríklad od mnohých tirolských stredísk, kde 80-90 percent hostí prichádza v zime, v Bad Kleinkirchheime majú sezónu celý rok. Aj to ho zaraďuje medzi 20 najnavštevovanejších turistických lokalit Rakúska.

Kto by si ale myslel, že nižšia nadmorská výška znamená modré a červené zjazdovky, mýli sa. Jedna zo zjazdoviek nazvaná podľa korutánskeho rodáka Franza Klammera má v jednej časti až 80 percentný sklon... to je viac ako slávna Mausefalle v Kitzbühli. A jazdie po nej – ženy. Každé tri roky sa v Bad Kleinkirchheime totiž konajú preteky Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní žien.

Sauny v kúpeľoch RomerbadZdroj: Tourism Bad Kleinkirchheim

Spolu je v stredisku 100 km zjazdoviek, čo sem ale láka najviac, jer kombinácia lyžovačky a kúpania. Zo zjazdovky priamo do bazéna, alebo do sauny tu platí 100 percentne. Najznámejšie tunajšie kúpele nazvané Termal Römerbad sa totiž nachádzajú priamo pri zjazdovke, len niekoľko metrov od nástupnej stanice lanovky. Takže naozaj stačí sa prezuť, dať topánky a lyže do depozitu, mať v ruksaku pribalené plavky (ak sa vám nechce pre ne ísť do hotela) a ísť sa priamo z lyžiarskeho svahu kúpať. Alebo naopak – sledovať z pohodlia ležadla, alebo vonkajšieho termálneho bazéna dianie na lyžiarskom svahu oproti. Kúpele sú naozaj rozsiahle, okrem vonkajšieho bazéna, veľkého vnútorného zážitkového bazéna, časti pre deti na troch úrovniach majú aj veľký saunový svet s 13-timi saunami.  Plachtu dostanete, uterák si sem treba zobrať vlastný a okrem toho, na ktorom sedíte sa tu vyžaduje ešte jeden, pod nohy.

Dosť miesta pre všetkých

Čo sa nám na týchto kúpeľoch páčilo, bol dostatok oddychových priestorov a ležadiel. To je niekedy v podobných zariadeniach problém. Ak sú pri bazénoch, je tam veľký hluk, alebo naopak, ak je nejaký „Ruheraum“ teda Miesto pokoja, mimo, tam sa zase vyžaduje strikné ticho.

V Römerbade je niekoľko priestorov s ležadlami, každý si nájde svoje súkromie a to aj vtedy, keď sú bazény plné. Kúpele sú totiž veľmi obľúbené, patria tomu istému prevádzkovateľovi ako miestne lanovky, takže hostia majú v skipase aj vstup do Römerbadu.

Novšími kúpeľmi sú Familien & Gesundheitstherme St. Kathrein, ktoré sú asi 1,5 kilometra od Römerbad a ako názov hovorí, špecializujú sa aj na rodiny s deťmi.

Okolité kopce pohoria Nockberge vytvárajú okolo Bad Kleinkirchheimu malebnú kulisu, nie sú to ostré skalnaté vrchy, skôr pripomínajú našu Veľkú Fatru, či Nízke Tatry. Sú takým veľkým ihriskom: v zime na zimnú turistiku, bežkovanie a aj tu veľmi obľúbené túry na snežniciach, v lete na turistiku a horské aj normálne bicykle.

Túra na snežniciachZdroj: Tourism Bad Kleinkirchheim

Zimná romantika aj bez výhľadov

Jednu túru na snežniciach sme absolvovali. Keď nám o desiatej ráno povedali, že návrat je okolo piatej, neveriacky sme krútili hlavou, ale nakoniec to tak bolo. Túry sú robené ako panoramatické, vyveziete sa lanovkou hore a namiesto spustenia sa dolu na lyžiach, ide človek hrebeňovku v hlbokom snehu s krásnymi výhľadmi na okolie. Ktorý sa žiaľ v našom prípade nekonal, lebo bola hmla, resp. kopce po ktorých sme sa pohybovali boli v mrakoch, takže sme videli akurát zasneženú prírodu okolo seba. Takže sme mali zimnú romantiku, ale bez výhľadov.

Po 2,5 hodinovom pochode nastal čas občerstviť sa, na jednej z chát nás už majiteľ čakal s miestnou špecialitou „friggou“, čo je jedlo na spôsob našej praženice so syrom a slaninou, ktoré sa robí na otvorenom ohni a potom s bohatým občerstvením, ktoré sa servíruje na drevených podnosoch. Samozrejme, všetko – údeniny, syry z vlastnej produkcie. Dolu na druhú stranu kopca sme už nešli na snežniciach, ale oveľa rýchlejším prepravným prostriedkom – na sánkach. A než sme sa vrátili do hotela, naozaj bolo pol piatej.

Toto všetko láka do Bad Kleinkirchheimu návštevníkov , ktorým nie je ľúto prekonávať aj väčšie vzdialenosti. Napríklad počas víkendu, keď sme tam boli, bolo plné mestečko Holanďanov a Poliakov, ktorí sme chodia autami a to majú z Holandska cca 1 000 kilometrov. Poliaci nie oveľa bližšie.

Zo Slovenska, alebo z Česka je to podstatne bližšie, od našich hraníc necelých 400 km a tak slovenčinu a češtinu bolo tiež počuť hojne. Vedia to aj v miestnej lyžiarskej škole, túto zimu tu napríklad zamestnávali šesť inštruktorov zo Slovenska a Česka.

Cesty organzovali TV Stubai Tirol, Kärnten Werbung

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Korutánsko, lyžovačka

Diskusia (0 reakcií)