Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Banky, prachy, kokaín: Švajčiarsko dominuje v spotrebe drogy bohatých, u nás fičí piko

28.03.2018, 05:08 | Peter Brejčák | © 2018 News and Media Holding

Kokaín je prezývaný ako droga bohatých – a preto neprekvapí, že v spotrebe tejto drogy dominujú bohaté švajčiarske mestá. Z top desiatich obsadili celkovo päť priečok. Naopak, Bratislava a Piešťany sa umiestňujú na popredných miestach v spotrebe metamfetamínu, prezývaného ako pervitín či piko.

  • Tlačiť
  • 0

Dáta vychádzajú z prieskumu Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA) za rok 2017, publikovaných tento mesiac. Centrum skúmalo vzorky odpadových vôd v 60 európskych mestách v 19 krajinách, na Slovensku len v Bratislave a v Piešťanoch.

„Dávky pozorované v odpadových vodách indikujú, že užívanie kokaínu je najvyššie v mestách v západnej a južnej Európe, hlavne v mestách v Belgicku, Holandsku, Španielsku a Veľkej Británii. Analýza odpadových vôd indikuje, že užívanie kokaínu je veľmi nízke alebo zanedbateľné vo väčšine východoeurópskych miest,“ píšu autori štúdie.

V spotrebe kokaínu však popredné priečky obsadili hlavne mestá vo Švajčiarsku, v prvej desiatke je ich celkovo päť. V Bratislave bola nameraná spotreba na úrovni 78,4 miligramu na tisíc ľudí denne, v Piešťanoch 6,4 miligramu na tisíc ľudí za deň. Spotreba v slovenskom hlavnom meste však môže byť mierne podhodnotená, pretože pri prepočte na tisíc obyvateľov výskumníci pracovali s celkovým počtom obyvateľov na úrovni 600-tisíc, reprezentujúc celý Bratislavský kraj.

Dominancia švajčiarskych miest môže byť čiastočne reflektovaná kooperáciou tamojších vedcov pri poskytovaní vzoriek odpadových vôd, cituje agentúra Bloomberg Joao Matiasa, vedca z EMCDDA pôsobiaceho v Lisabone.

Zároveň podľa neho pravdepodobne vo výsledkoch hrá úlohu aj vysoký príjem Švajčiarov. Výsledky taktiež kazia reputáciu národa, že je relatívne nudný. „Príjem a dostupnosť substancie hrá svoju rolu. Zürich má bohatý nočný život, nie?,“ kladie rečnícku otázku J. Matias.

Pervitín sa rozširuje mimo strednú Európu

Situácia v našom regióne je iná. „Užívanie metamfetamínu, vo všeobecnosti nízke a historicky koncentrované v Českej republike a na Slovenku, sa teraz zdá byť prítomné tiež na Cypre, vo východnom Nemecku a v severnej Európe,“ pokračujú autori štúdie. „Pozorované dávky metamfetamínu v ostatných oblastiach boli veľmi nízke alebo zanedbateľné.“

Dokazujú to aj dáta – Bratislava sa v spotrebe pervitínu umiestnila na šiestej pozícii (s hodnotou 149,2 mg/1000 ľudí/deň), Piešťany na jedenástom mieste (s úrovňou 78 mg/1000 ľudí/deň). Ešte vyššie sa umiestnili české mestá Brno a České Budejovice.

Vo výskume vedci zároveň sledovali aj vývoj spotreby v priebehu týždňa. V Bratislave sa ukazuje, že tam bude pravdepodobne väčší výskyt príležitostných užívateľov metamfetamínu, pretože spotreba cez víkend vzrastá na takmer dvojnásobné hodnoty oproti pracovným dňom. V Piešťanoch sa v priebehu týždňa udržuje na podobnej úrovni.

V rámci štúdie bola pozornosť venovaná ďalším dvom drogám. Amfetamín sa najviac konzumuje taktiež v severnej a východnej Európe a na výrazne nižších úrovniach v juhoeurópskych mestách. Naopak, najväčšie vzorky MDMA (extázy) boli nájdené v mestách v Belgicku, Nemecku a Holandsku.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy drogy, kokaín, Slovensko

Diskusia (0 reakcií)