Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dominic Cummings: Kariérny sociopat a geniálny stratég, čo z brexitu spravil grotesku

26.03.2019, 12:30 | Jozef Tvardzík | © 2019 News and Media Holding

Recenzia │ Keď Briti pred takmer tromi rokmi v referende odhlasovali odchod z Európskej únie (EÚ), podporovatelia brexitu ľuďom sľubovali, že bude cestou k hospodárskemu blahobytu a návratu ku kontrole. Namiesto toho sa krajina zmieta v politickom chaose.

  • Tlačiť
  • 8

V sobotu v Londýne podľa organizátorov demonštrovalo približne 400-tisíc ľudí za opakovanie referenda o členstve v EÚ. Premiérka Theresa Mayová stráca podporu vlastnej Konzervatívnej strany. Niektorí ministri i poslanci sa nechali počuť, že by mala tento týždeň odstúpiť. Jej dohodu s EÚ o podobe brexitu parlament odmieta schváliť. Ako sa vôbec krajina do tohto kolotoča dostala?

Na televíznej stanici HBO sa pred niekoľkými týždňami objavil hraný dokument s názvom Brexit: The Uncivil War, ktorý sa snaží odpovedať otázku, ako k tomu došlo. „Každý vie, kto vyhral, ale nie každý vie, ako,“ vraví v prvých minútach plešatý chlapík spoza stola uprostred štábu kampane za odchod Veľkej Británie z únie.

Volá sa Dominic Cummings. Nie je to politik, ale v istých ohľadoch sociopatický politický stratég a poradca, ktorého stvárnil britský herec Benedict Cumberbatch. Napriek svojej neznesiteľnej a arogantnej povahe sa v roku 2016 stal vodcom brexitovej kampane.

Neprehliadnite

Verejnosti nie je známy, no je to mozog, ktorý brexit pomocou dát a geniálnej politickej stratégie zariadil. Jeho úloha „zlého chlapíka“ sa čiastočne podobá roli svojrázneho premiéra Winstona Churchilla, ktorého v politickej dráme Najtemnejšia hodina stvárnil Gary Oldman, aby vyviedol krajinu z pazúrov nacistov.

Fakty sú zbytočné

Dokumentu sa dokonale darí zachytiť kľúčový rozmer fungovania súčasnej politiky, v ktorej nie sú (žiaľ) dôležité fakty a racionálne zmýšľanie, ako práca s emóciami voličov a ich zámernou manipuláciou. „Musíme pochopiť, kto sú naši voliči a hovoriť k ich emóciám. Musíme nabúrať politický systém, samotnú štruktúru politiky,“ hovorí filmový D. Cummings.

Jeho stratégia je výnimočná v tom, že necieli, ako to bývalo zvykom, na hlavy voličov, ale na

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 8

Tagy Brexit, Theresa May