Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Briti stopli české lietadlá, virtuálne aerolinky končia

13.03.2017, 20:05 | Ján Blažej

Spoločnosť CityWing z ostrova Man samosprávnej britskej korunnej dependencie v Írskom mori v piatok zastavila všetky svoje lety a smeruje do likvidácie. Stalo sa tak po tom, čo britský Úrad pre civilné letectvo pozastavil vo Veľkej Británii prevádzku brnianskej leteckej spoločnosti Van Air Europe, ktorá pre CityWing lietala.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Koncom februára totiž české lietadlo z ostrova Man do Belfastu v Severnom Írsku nemohlo pristáť kvôli mimoriadne silnému vetru, búrke a značným turbulenciám a posádka sa rozhodla vrátiť na Man. Tam síce bezpečne pristála, ale riadiaca veža podľa servera aktuálne.cz posádke prikázala vypnúť motory a lietadlo niekoľko hodín blokovalo prevádzku.

Okamžite sa začalo oficiálne vyšetrovanie, či nedošlo k porušeniu predpisov o bezpečnosti prevádzky. Český server uviedol s odvolaním sa na hovorcu českého Úradu pre civilné letectvo, že sa hovorí o porušení veterných limitov a server aviationwales.com špekuloval, že posádka v takej silnej búrke vôbec nemala vzlietnuť.

Podľa rakúskeho servera austrianaviation.net CityWing patrí medzi spoločnosti v leteckých kruhoch označované za virtuálne aerolínie, ktoré nemajú vlastné lietadlá ani licenciu leteckého prevádzkovateľa, iba predávajú letenky na prenajaté lietadlá od rôznych dopravcov.

Nejde však o klasické chartery, ktoré si objednávajú touroperátori a klientom predávajú kompletný balíček služieb s letom, ubytovaním a ostatnými službami, ale iba o samotné lety. CityWing takto predáva lety z ostrova Man, Cardifu, Glasgowa a šiestich ďalších menších regionálnych letísk a do konca februára mala na ne prenajaté štyri 19-miestne lietadlá z Brna. Po pozastavení Van Air Europe musel hľadať operatívne drahú náhradu od iných aerolínií s voľnými lietadlami, ale to finančne nezvládol.

CityWing pod iným menom vznikol v roku 2006 a mal už viacero problémov. Jeden z jej prechádzajúcich britských prenajímateľov lietadiel prišiel kvôli nedodržiavaniu prevádzkových štandardov o licenciu.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy letecká doprava

Diskusia (0 reakcií)