Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bude môj let meškať? Google to zistí skôr ako aerolínie

05.02.2018, 05:05 | Peter Brejčák | © 2018 News and Media Holding

Včasný príchod na letisko so zistením, že let bude niekoľko hodín meškať, je pre cestovateľov nepríjemnou správou – zostáva im len čakať v odletových halách a popíjať pritom predraženú kávu. Informácie o meškaní letov totiž aerolínie často oznamujú príliš neskoro, teda keď je cestujúci na letisku. Ak by sa o meškaní dozvedel skôr, mohol by sa aj naďalej o niekoľko hodín dlhšie venovať spoznávaniu svojej destinácie.

  • Tlačiť
  • 1

Práve tento problém chce najnovšie vyriešiť Google. Vo svojej aplikácii Flights pridáva novinku, ktorá na meškanie letov bude upozorňovať. A to ešte skôr, ako na to prídu samotné letecké spoločnosti.

„(Aplikácia) Flights už meškania ukazuje, teraz začíname zdieľať dôvody týchto meškaní a tiež ich predpovede. Pomocou historických dát o stave letov naše algoritmy strojového učenia môžu predikovať niektoré meškania, aj keď táto informácia ešte nie je k dispozícii od aerolínií. Meškania sú oznámené len v prípade minimálne osemdesiatpercentnej istoty predpovede,“ píše spoločnosť vo svojom blogu.

Zároveň však naďalej odporúča, aby cestovatelia na letisko dorazili s dostatočnou časovou rezervou. Hlavnou snahou pri predpovedaní meškania je podľa vyjadrenia zabránenie prekvapeniam.

Zisťovanie informácií o meškaní funguje jednoducho – v aplikácii stačí vyhľadať daný let (napríklad „American 4442“) alebo leteckú spoločnosť a trasu letu („Air New Zeland Auckland to Singapore“). Detaily o čase meškania sa zobrazia vpravo od výsledkov hľadania, doplnené aj o dôvody, akými sú napríklad počasie alebo zdržanie lietadla v predchádzajúcej destinácii.

Google TravelZdroj: Google

Čo vlastne znamená low-cost

Google okrem predpovedania meškaní v aplikácii ohlásil ďalšiu novinku, ktorá pomôže hlavne pasažierom využívajúcim najlacnejšie tarify Basic Economy. Tie sa u jednotlivých aerolínií často líšia, preto Flights po novom zobrazuje informácie o tom, čo a za akú cenu je v rámci letenky zahrnuté.

Príkladom môžu byť obmedzenia súvisiace s množstvom a veľkosťou batožiny, prípadne príplatkami za extra kufor, možnosť vybrať si konkrétne miesto na sedenie či občerstvenie na palube počas letu. Táto funkcia je však prvotne prístupná len pre spoločnosti American Airlines, Delta a United Airlines.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy cestovanie, Google, lietadlá