Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čína zamestnáva „nahadzovačov“ dát, ktorí dopujú umelú inteligenciu rozumom

06.01.2019, 17:00 | Jozef Tvardzík | © 2019 News and Media Holding

Záložky na víkend | Cez pracovný týždeň človek často natrafí na mnoho zaujímavých článkov, ktoré sú však také dlhé, že nie je čas sa na ne sústrediť. A kým príde víkend, stratia sa vo víre internetu. V rubrike Záložky na víkend vám ponúkame zaujímavé články, na ktoré sa najlepšie sústreďuje pri dlhej sobotnej či nedeľnej káve.

  • Tlačiť
  • 1

Aby sa Čína stala svetovým lídrom v oblasti umelej inteligencie, nespolieha sa len na IT špecialistov ale aj na armádu takzvaných „dátových labelerov“. Tí sedia osem hodín denne za monitorom počítačov a učia algoritmy identifikovať konkrétne predmety alebo javy z obrázkov či videí. Pomáhajú tak umelej inteligencii získavať schopnosť napríklad identifikovať na fotografiách stromy, autá, zo skenov zasa lekárske diagnózy, prípadne nahadzujú informácie pre softvéry, ktoré riadia autonómne vozidlá.

Jedným z centier umelej inteligencie je čínska provincia Henan, ktorá sa preslávila továrňami Foxconnu (montujú sa tam technologické hračky napríklad pre Apple). Lenže vývoj pokračuje ďalej a kým v klasických fabrikách za pásom ubúdajú pracovné pozície a nahrádzajú ich roboty, naopak stále viac sa investuje do officov, kde desiatky novodobých ľudských „klikačov“ za počítačmi živia algoritmy cennými dátami a informáciami.

Neprehliadnite

Sektor umelej inteligencie sa na túto lacnú ľudskú prácu spolieha, pretože algoritmy sú v mnohých prípadoch vyškolené práve reálnymi ľuďmi. Ak chce firma naučiť algoritmus, aby presne rozpoznal jablko z každej fotografie, potrebuje algoritmus nakŕmiť tisíckami až miliónmi fotografií jabĺk. V opačnom prípade je algoritmus nespoľahlivý. V jednom experimente výskumníci zistili, že skreslením obrázku školského autobusu (zmena bola pritom neviditeľná pre ľudské oko), systém umelej inteligencie už nedokázal rozpoznať, že ide o školský autobus.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Čína, umelá inteligencia, Záložky na víkend