Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čo majú spoločné poprava gejov, „izraelská“ vojna a živočíšna pomsta

09.04.2019, 18:46 | Peter Scherhaufer | © 2019 News and Media Holding

V stredu štartuje v Bratislave 14. ročník medzinárodného festivalu súčasného tanca a pohybového divadla Nu Dance Fest. Predstaví sa na ňom desať domácich aj zahraničných inscenácií, pričom niektoré z nich inšpirovala téma pomsty, vojny či neľahkého života gejov na Blízkom východe. TREND prináša tipy na tri predstavenia, ktoré by vás mohli zaujať.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

divadlo, tanec

Yuri Korec & Co: Habibi 2196-18 (Slovensko)

V arabskom svete znamená Habibi miláčik alebo môj milovaný. Tanečné dielo s rovnakým názvom bolo inšpirované skutočným príbehom dvoch iránskych gejov tínedžerov, ktorí za svoju lásku zaplatili krutú daň. Jeden bol odsúdený a popravený, druhý musel v európskom exile čeliť hrozbe deportácie.

Inscenácia Habibi 2196-18Zdroj: Nu Dance Fest, © Katarína Kočanová

Habibi 2196-18 je novou verziou tanečnej performancie z roku 2008, ktorú vytvoril tanečník a choreograf Yuri Korec s rakúskou choreografkou Helene Weinzierl. Novovytvorenú verziu, v ktorej vystupuje tanečník Lukáš Zahy, prezentuje Y. Korec v kontexte inakosti v našom regióne.

Handa Gote: Die Rache (Česká republika)

Die Rache (pomsta) je psychedelický western, ktorý sa odohráva v česko-nemeckom pohraničí. Postavy v ňom spája zločin a túžba po odplate.

Inscenácia skúma tenkú vrstvu, ktorá od seba oddeľuje civilizovaný povrch riadiaci sa pravidlami, od živočíšneho vnútra človeka, riadeného inštinktmi. Upozorňuje na to, že stačí čo i len drobné zakolísanie, aby sa surová animálna podstata ľudských bytostí obnažila až na dreň.

Inscenácia Handa GoteZdroj: Nu Dance Fest, © Martin Špelda

České zoskupenie Handa Gote experimentuje s dramaturgiou pohybovo-tanečného divadla, do svojej tvorby začleňuje aj nedivadelné prvky. Rado sa inšpiruje vedou a technikou, pričom aj inscenácia Die Rache stavia aj na výraznom zvukovom a svetelnom dizajne.

Renana Raz: Wart (Izrael)

Inscenácia Wart (War+Art) spája dva extrémne stavy ľudského vedomia – vojnu a umeleckú tvorbu. Obe predstavujú proces vytvárania alternatívnej reality s ich vlastnými prvkami a vizuálnymi obrazmi. Wart ich vytrháva z pôvodného kontextu a vytvára pre ne nový svet.

Inscenácia WartZdroj: Nu Dance Fest, © Haim Yafim

Renana Raz je izraelská choreografka, ktorá pôsobí na umeleckej scéne už dvadsať rokov. Jej tvorba spája tanec, divadlo, bábkarstvo, dokumentárne materiály, video art a performance. Skúma interakcie medzi tvarom a obsahom, čím umožňuje vznik rôznych inovatívnych formátov.

Neprehliadnite

Medzinárodný festival súčasného tanca a pohybového divadla Nu Dance Fest sa koná od 10. do 15. apríla v Bratislave v priestoroch A4 a divadla Ticho a spol.

Okrem desiatich tanečných a pohybových inscenácií ponúkne aj workshopy pre deti aj seniorov, okrúhle stoly pre odborníkov či prierez tvorbou najmladších slovenských a českých tanečníkov a tanečníčok.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy divadlo, tanec

Diskusia (0 reakcií)