Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dedinské metro: podzemnú dráhu nemá iba Viedeň, ale aj dedinka v Tirolsku

10.01.2019, 18:44 | Ján Blažej

Metrom riešiť dopravné problémy veľkomesta má zmysel, a preto je samozrejmosťou napríklad v 1,9-miliónovej Viedni. V Rakúsku je však ešte jedno metro. Dokonca dedinské. Je v hornatom Tirolsku, v dedinke Sefaus s necelými 1 200 obyvateľmi.

  • Tlačiť
  • 0

Má jedinú linku, dlhú 1 280 metrov, a štyri stanice. Po švajčiarskej Mühleggbahn v St. Gallene a tureckej Tünel v Istanbule je treťou najkratšou podzemnou traťou na svete.

Vagón súčasného serfauského metraZdroj: Ján Blažej

Nie je to frajerina uletených hrdých horalov, ale užitočný regulárny dopravný prostriedok, ktorý ročne odvezie vyše 830-tisíc cestujúcich. Metro postavili preto, že hlavná dedinská ulica, ktorá vedie k údolnej stanici lyžiarskych vlekov, bola sústavne upchatá a v roku 1970 sa obec rozhodla zrušiť individuálnu dopravu cez dedinu.

Na dolnom konci postavili pre osobné autá obrovské záchytné parkovisko, odkiaľ vozili lyžiarov k vlekom skibusy. Bola to však iba obmedzená pomoc a v osemdesiatych rokoch sa obecné zastupiteľstvo rozhodlo pre revolučný krok: od parkoviska popri dedinskej ceste k vlekom vybudovať tunel a zriadiť podzemnú železničku.

Otvorili ju v roku 1986, má dva vagóny, každý až pre 135 cestujúcich, ktoré jazdia bez vodiča a bez koľají na vzduchovej poduške. Cesta jedným smerom trvá desať minút.

Nová zastávka v centre dediny pri kostoleZdroj: Ján Blažej

Obec Serfaus tvorí od roku 1999 spolu s dedinkami Fiss a Ladis vo výške 1 200 až 2 820 metrov nad morom alpské lyžiarske stredisko. Má 70 vlekov, 212 kilometrov zjazdoviek, 119 kilometrov bežkárskych tratí a sedem funparkov.

Iba samotný Serfaus má v hoteloch a penziónoch 7 500 postelí, kde ročne prenocuje približne 900-tisíc turistov. Čoraz častejšími návštevníkmi sú v ostatných rokoch aj ortodoxní Židia z Izraela a z viacerých ďalších krajín. Vo viacerých hoteloch varia kóšer a vo niektorých supermarketoch predávajú kóšer potraviny.

Pretože hostí pribúda, obec od roku 2017 v medzisezónnych mesiacoch metro postupne modernizuje, rozširuje stanice a upravuje profil dráhy. Nová súprava s tromi vagónmi bude jazdiť o minútu kratšie a odvezie za hodinu až tritisíc cestujúcich, takmer dvojnásobok v porovnaní so súčasnosťou. Väčšina prác má byť ukončená v priebehu roku 2019.

Takto bude vyzerať nová súprava dedinského metra.Zdroj: Serfaus-Fiss-Ladis.at

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)