Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Digitálny detox: Vedecká novinárka radí, ako sa rozísť so svojím mobilom

28.05.2019, 19:00 | Jozef Tvardzík | © 2019 News and Media Holding

Spravte malý experiment, stojí za to. Nainštalujte si do smartfónu appku, ktorá zmeria, koľko hodín denne trávite pred obrazovkou - Toggl, Timely, RescueTime, prípadne tento čas meria priamo systém iOS v iPhonoch. Potom sa pozrite na výsledky a budete iste prekvapení. Sám som si to vyskúšal.

  • Tlačiť
  • 3

Za posledných sedem dní som pred obrazovkou mobilu strávil 21 hodín a 51 minút. V priemere to vychádza na tri hodiny a sedem minút denne. A pritom v práci používam notebook. Najväčším „žrútom“ času bola dopravná aplikácia Waze, ktorá bola celkom za týždeň zapnutá takmer päť hodín, a Chrome, kde som strávil asi štyri hodiny.

Čo ma zarazilo, bolo osem hodín (za týždeň), ktoré som venoval sociálnym sieťam. A tiež fakt, že v priemere som do mobilu pozrel každý deň 84-krát. To ma zaskočilo. Prieskumy tvrdia, že môže trvať aj viac ako 25 minút, kým sa vyrušený zamestnanec dokáže plne vrátiť k práci, a že stačí prerušenie v dĺžke necelých troch sekundom na to, aby človek zdvojnásobil množstvo pracovných chýb.

Ak odpočítam osem hodín na spánok, v prepočte som sa do mobilu pozrel každých 11 minút. Čiastočne to bolo spôsobené tým, že mi za posledný týždeň prišlo celkovo 621 notifikácií - najviac ma vyrušili komunikačné platformy Slack (207-krát), Messenger (164-krát) a Gmail (70-krát) ako aj notifikácie zo svetových médií a podcastov. Výsledky boli pritom o 38 percent nižšie než týždeň predtým.

Neprehliadnite

Zombie kontroly

Ak ste sa rozhodnete obmedziť čas pred obrazovkou mobilu, s určitosťou urobíte nielen pre svoje zdravie i pracovný výkon ten najlepší krok. Tvrdí to v knihe How to Break Up With Your Phone vedecká novinárka Catherine Price.

Jej 200-stranová kniha je prehľadnou brožúrkou vedeckých dôkazov, ktoré naznačujú, že smartfóny nám narúšajú spánok, ohrozujú partnerské a rodičovské vzťahy, pamäť, sústredenie, kreativitu, produktivitu a zručnosti pri riešení obyčajných problémov a pri rozhodovaní. Nie je to ničím prelomová kniha, ale na prehľadné zhrnutie vedeckých štúdií je ideálna.

Kniha How to Break Up With Your Phone

Kniha How to Break Up With Your PhoneZdroj: Amazon

Jedna morbídna rada za všetky: Uvedomte si, že raz zomriete. Inými slovami, život a pozornosť každého človeka sú obmedzené, takže každý by si mal byť vedomý, ako svoj čas trávi. V tom je kľúčový problém technologickej doby, keď kontrolujeme mobil skôr reflexívne a podvedome.

Autorka knihy hovorí o takzvaných zombie kontrolách, ktoré 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy Knihožrút, smartfóny, sociálne siete, závislosť