Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Do Grécka si treba pribaliť viac eur, nie paniku

04.06.2012, 09:00 | Xénia Makarová | © 2012 News and Media Holding

Väčšina zájazdov zo Slovenska je typu all inclusive, prežiť sa dajú aj bez hotovosti

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

Grécko

Podmienky pre dovolenku v Grécku nie sú toto leto optimálne, no ani kritické. Riziko zmeny národnej meny, ktoré by mohlo spôsobiť komplikácie s prístupom k hotovosti, je v súčasnosti reálne, no nie neriešiteľné.

Diskusiu o tom, aké ťažkosti s hotovosťou môžu nastať pri náhlom rozhodnutí o návrate ku drachme, spustila predminulý týždeň najväčšia cestovná kancelária v Nemecku TUI. Tá na svojej internetovej stránke turistom smerujúcim do Grécka odporučila vybaviť sa väčším balíkom hotovosti.

„Zatiaľ čo turisti na dovolenke typu „all inclusive“ nemajú dôvod na obavy, iní by si so sebou mali vziať viac eur v hotovosti pre prípad, že prístup k drachmám nebude dostačujúci naprieč celým Gréckom,“ odporučil turistom Markus Bruchmüller, produktový manažér TUI Nemecko.

Toto vyhlásenie nebolo ani tak varovaním, ako skôr reakciou na zvýšený počet otázok turistov o možných rizikách prípadného odchodu Grécka z eurozóny. Aj napriek tomu spustilo lavínu diskusií a článkov na tému, do akej miery hrozia turistom v tejto krajine „finančné suchoty“ už v súčasnosti.

All inclusive bez eur

Väčšina slovenských cestovných kancelárií ponúka podľa Juraja Vitka, riaditeľa spoločnosti TIP travel, zájazdy do Grécka formou all inclusive. Dovolenkári majú okrem ubytovania zabezpečenú aj celodennú stravu a pitný režim. Hotovosť v takom prípade slúži najmä na kúpu suvenírov či doplnkových zájazdov. Napríklad Satur formou all inclusive zabezpečuje v Grécku okolo 90 percent zájazdov, TIP travel a Tatratour takmer všetky.

U ostatných typov zájazdov slovenské cestovné kancelárie radili vziať si do Grécka viac hotovosti aj v minulosti, ak sa jednalo o grécke ostrovy, kde je redšia sieť bánk a bankomatov. No vo väčšine gréckych hotelov, reštaurácií a obchodov sa bez ťažkostí dá platiť kartami vydanými slovenskými bankami.

Turisti tak budú môcť platiť kartou aj v prípade, že krajina bude práve prechádzať na drachmu. Platba sa preráta podľa aktuálneho kurzu drachma - euro a dokonca výhodnejším (devízovým) kurzom.

Platenie kartami

Pred odchodom na dovolenku si treba pre istotu preveriť platnosť bankomatovej karty a denný limit pre výber. Tiež sa všeobecne odporúča vziať si podľa možností karty od viacerých kartových spoločností. Na výber hotovosti treba preferovať klasické debetné karty, u kreditiek siahajú totiž poplatky za výbery k desiatkam eur.

Ak by aj došlo ešte v dovolenkovej sezóne k vystúpeniu Grécka z eurozóny, väčšina tamojších poskytovateľov služieb v cestovnom ruchu by nemala mať problém akceptovať eurá. Dokonca to budú podľa cestovných kancelárií vítať, keďže to pre očakávaný rýchly zosun kurzu drachmy môže byť pre miestnych obchodníkov výhodnejšie ako obchodovanie v novej mene.

Nevýhodnejšie by to bolo z pohľadu výberov hotovosti platobnými kartami. Zatiaľ čo v súčasnosti výber eur v rámci celej eurozóny, teda aj v Grécku vyjde Slovákov rovnako ako použitie bankomatu inej banky na Slovensku, teda 1,3 až 1,5 eura, po zavedení drachmy by poplatok za to vzrástol niekoľkonásobne.

Nové voľby sa majú v Grécku konať 17. júna. Po nich bude jasnejšie, či nová vláda bude schopná plniť úsporné opatrenia, ktoré sú podmienkou európskych a medzinárodných inštitúcií pre čerpanie ďalšej pomoci.

Zdroj: SITA / AP

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Grécko

Diskusia (0 reakcií)