Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Európske letiská vybavili viac ako dve miliardy ľudí

17.02.2017, 13:45 | SITA

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave sa aj v minulom roku zaradilo medzi najúspešnejšie európske letiská s dvojciferným percentuálnym rastom cestujúcich. Vyplýva to z celoročnej štatistiky, ktorú v piatok zverejnilo Medzinárodné združenie európskych letísk ACI Europe (Airports Council International Europe).

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Zatiaľ čo letiská v Európe vlani rástli v priemere o 5,1 percenta a v Európskej únii o 6,7 percenta, bratislavské letisko dosiahlo nárast o 12,3 percenta, keď vybavilo 1 756 808 pasažierov, najviac za posledných osem rokov. Letisko v Bratislave zaznamenalo dvojciferný nárast cestujúcich aj v roku 2015, a to o 15,4 percenta, pričom európske letiská zaznamenali zvýšenie v priemere o 5,2 percenta.

Európske letiská podľa ACI Europe v roku 2016 vybavili rekordný počet cestujúcich, viac ako dve miliardy. „Európske letiská prelomili minulý rok dvojmiliardovú hranicu (cestujúcich), čo je absolútny rekord. Zatiaľ čo geopolitická situácia a terorizmus značne ovplyvnili niektoré letiská, ďalším sa darí rásť,“ informoval riaditeľ ACI Europe Olivier Jankovec. „Výsledkom je už tretí rok po sebe nárast pasažierov na európskych letiskách o 5 percent,“ dodal. ACI Europe vedie štatistiku o vyše päťsto letiskách v 45 krajinách Európy.

Neprehliadnite

„Bratislavské letisko dosiahlo dva roky po sebe dvojciferný percentuálny nárast, pričom číslo mohlo byť ešte významne vyššie, pokiaľ by geopolitickú situáciu neskomplikovala všadeprítomná hrozba teroristického útoku, ktorá odradila značný počet ľudí od ciest za dovolenkou do tradičných destinácií,“ povedal generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Letiska M. R. Štefánika Ivan Trhlík. „To bolo príčinou poklesu v dovolenkovej charterovej preprave. Teší ma však, že najväčší nárast cestujúcich na letisku zaznamenala pravidelná letecká doprava s nárastom o 24 percent oproti roku 2015,“ dodal.

Letisko v Bratislave si v uplynulom roku dobre viedlo aj v ďalších prevádzkových ukazovateľoch. Vybavilo 22 895 ton leteckého nákladu pri medziročnom raste o 9 percent, pričom na letiskách v Európe to bolo v priemere o 4,1 percenta viac. Bratislavské letisko zaznamenalo nárast pohybov lietadiel, teda odletov a príletov, o 4 percentá na 24 622 vybavených letov, na európskych letiskách tento ukazovateľ predstavoval v priemere rast o 3,2 percenta.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Európa, letecká doprava, letiská

Diskusia (0 reakcií)