Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hlavné mesto kaviarní. Pozrite si 12 podnikov, ktoré sa oplatí v Trnave navštíviť

24.05.2019, 13:00 | Jarmila Horváthová | © 2019 News and Media Holding

Každé dva týždne predstavuje TREND najlepšie slovenské reštaurácie a hotely podľa regiónov, alebo konceptov. Tentokrát sme ale zabŕdli do trochu iného segmentu gastronómie – kaviarenského a cukrárenského a vybrali sme sa do „Malého Ríma“, do Trnavy

  • Tlačiť
  • 1

Prečo tam? Pretože toto mesto sa stalo v kávičkárskej a baristickej komunite známe. Na pomerne malom priestore vzniklo hneď niekoľko zaujímavých podnikov so špičkovou ponukou, ktorá sleduje najnovšie trendy v sortimente káv aj spôsoby prípravy.  Niektorí Trnavu dokonca považujú za „hlavné“ mesto kávičkárov na Slovensku. Mnohé z kaviarní si pečú aj vlastné zákusky a okrem toho v meste nájdete aj cukrárne so zaujímavou ponukou.

Vybrali a vyskúšali sme preto tie najzaujímavejšie – podľa odporúčaní znalcov miestnej kaviarenskej a cukrárenskej scény. Ak sa v Trnave ocitne návštevník z Bratislavy, je okrem kvality a ponuky očarený aj ďalšou vecou – ceny sú väčšinou o tretinu a niekde aj o polovicu nižšie, ako v porovnateľných bratislavských podnikoch.

Kaviareň Thalmeier

Trnava - Thalmeier interierZdroj: Thalmeier

Nedá sa nezačať priekopníkom kaviarenskej kultúry v meste, kaviarňou, ktorá vznikla v roku 2011 a o päť rokov ju rozšírili. Ponúka espresso aj filter, pre menej znalých je v jedálnom lístku aj popis a vysvetlenie, pečú si vlastné koláče a až o 14.00 sa sem dá prísť na raňajky, alebo brunch. My sme si dali Kráľovské za 5,90 a boli naozaj kráľovské, nahradili nám výdatný obed.  

ONé espresso bar

Trnava - Oné, interiérZdroj: Jarmila Horváthová

Najnovší prírastok na trnavskej kaviarenskej scéne sa nachádza v susedstve vlakovej a autobusovej stanice a podľa znalcov miestnej kaviarenskej scény sa hneď zaradil medzi špičku v ponuka aj príprave kávy, vrátane alternatívnych spôsobov. Mladý personál vie o nej naozaj erudovane rozprávať a majitelia sami pečú koláče, ktoré sú tu v ponuke.

Fefe Café

Trnava - autíčko Fefe caféZdroj: Jarmila Horváthová

Pre tých, ktorí nemajú čas ísť si posedieť do kaviarne, ale chcú kávu najvyššej kvality, majú v Trnave kávové autíčko, ktoré pravidelne stáva (ak to počasie dovolí) pred trnavským divadlom. Urobili nám tu výborné silné espresso a krásne vyzerajúce espresso macchiato. Že kávu naozaj pripravovať vedia svedčí napríklad to, že  ich barista Šimon Janík je majstrom Slovenska v príprave kávy.

Synagóga Café

Trnava - Synagóga caféZdroj: Synagóga

Najzaujímavejším priestorom, kde je umiestnená v Trnave kaviareň, je podľa nášho názoru miestna zrekonštruovaná synagóga. Tá získala v roku 2010 ocenenie ako Najkrajšie zrekonštruovaný sakrálny objekt na Slovensku a okrem kaviarne je priestorom, kde sa konajú rôzne spoločenské akcie a eventy.

Rotunda Spiegelsaal

Rotunda SpiegelsalZdroj: Jarmila Horváthová

Kaviarňou, ktorá sa nachádza tiež vo veľmi zaujímavom objekte – národnej kultúrnej pamiatke je táto kaviareň v niekdajšom záhradnom domčeku z 18. storočia. Nenachádza sa tak ako ostatné, v centre mesta, ale trochu bokom od neho (ale v pešej vzdialenosti). Okrem klasickej kaviarenskej ponuky ponúkajú aj jedlo a venujú sa aj pivnej a vínnej kultúre – robia rôzne akcie im venované.

Café Verdon

Café Verdon - interiérZdroj: Jarmila Horváthová

Kúsok vidieckeho Francúzska v malom Ríme. Tak by sa dala nazvať táto kaviareň a cukráreň. Interiér je dekorovaný v provensálskom štýle, majú pestrý sortiment vlastných zákuskov – jedli sme tu vynikajúci karamelový cheescake a urobili nám aj slušné espresso.

Bábovka

Trnava - BábovkaZdroj: Jarmila Horváthová

Ďalší zaujímavý koncept – maličká kaviareň, ktorá sa špecializuje na babovky. Pečú ich a v ponuke ich majú vždy niekoľko druhov, vrátame bezlepkovej. Zaujme aj interiér podniku - steny zdobené odliatkami bábovkových foriem, medzi ktorými tróni staručká forma na bábovku od babičky, ktorá bola pre majiteľov inšpiráciou pre vznik konceptu.

ReBarbora

Trnava - Rebarbora - interiér Zdroj: Kávičkári

Ďalším miestom pre maškrtníkov v Trnave je malá cukráreň ReBarbora, ktorú otvorili minulý rok. Mali sme tu tiež slušnú kávu, ale najmä zákusky sú pastvou pre oči a spĺňajú tie najprísnejšie kritériá, nestratili by sa v cukrárňach v ktorejkoľvek svetovej metropolole. Na svoje si tu prídu aj milovníci makróniek, majú ich v ponuke vždy niekoľko druhov.

Dream Cake Café

Trnava - Dream Cakes CafeZdroj: Jarmila Horváthová

Cukráreň a kaviareň, ktorá je obľúbená najmä medzi trnavskými mamičkami – keď sem vojdete, ako by ste vošli do veľkej detskej izby, alebo herne. Ale ani dospelí bez detí sa nemusia báť, že ich bude vyrušovať detské pobiehanie – za „detskou izbou“ je totiž „obývačka“ s príjemným sedením a „pavlačou“.

Cukráreň Hűbler

Trnava - Cukráreň HublerZdroj: Jarmila Horváthová

Ak sú už niekoľko rokov v gastronómii trendom otvorené kuchyne, kde vidíte kuchárom pod prsty, tak toto je zas otvorená cukráreň. Cez sklenenú stenu totiž vidíte do cukrárenskej výroby – a krásne to tu vonia. Cukráreň sa nachádza v bočnej uličke, ale kto ju chce nájsť, nájde ju. Oplatí sa – v ponuke sú poctivé zákusky, ktoré prežili všetky cukrárenské trendy. Jedli sme tu výbornú gaštanovú roládu a karamelový zákusok.

WaffiCafé

Trnava - WaffiCafeZdroj: Jarmila Horváthová

Podnik pre milovníkov waflí a zmrzliny neďaleko trnavského námestia. Zmrzlinu tu robia v štýle, ktorý na veľa miestach na Slovensku nenájdete – tzv. ice rolls, keď má zmrzlina podobu rolky. Aj wafle robia špeciálne, tzv. bubble a okrem toho aj ďalšie zmrzlinové špeciality.

Hedon – coffe and coctails

Trnava - bar HedonZdroj: Jarmila Horváthová

Okrem kaviarní a cukrární majú v Trnave aj špičkový koktailový bar a to hneď veľa Mestskej veže. Špičkoví slovenskí barmani sa prácou bavia a chcú aby hostí bavili aj ich koktaily, ktoré sú servírované ako malé umelecké (barmanské) dielka. Aby mal hosť predstavu, čo si objednáva, pri každom je v koktailovom menu uvedené množstvo  v mililitroch aj spôsob servírovania.  

  • Tlačiť
  • 1

Tagy káva, kaviarne, Trnava