Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hotel, ktorý funguje ako kemp. Hostia platia za noci v karavane

22.08.2018, 19:10 | ČTK | ab

Ako v prázdninovom kempe sa môžu cítiť hostia jedného z berlínskych hotelov vo štvrti Neukölln. Nocujú tu totiž v karavanoch. Netradičný, ale u návštevníkov obľúbený koncept pritom vznikol náhodou, hovorí zakladateľka hotela Hüttenpalast Silke Lorenzen.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Berlín

„V roku 2009 sme s partnerkou Sarah začali uvažovať o tom, že sa v práci osamostatníme. Vo štvrti sme žili už dlho, a preto sme chceli niečo podniknúť tu. Premýšľali sme, čo tu ešte chýba. Otvárať ďalšiu reštauráciu, bar alebo galériu nedávalo zmysel,“ vysvetľuje, prečo sa nakoniec rozhodli pre hotel.

„Naším cieľom bolo vytvoriť malé miesto na prespanie,“ hovorí o pôvodných predstavách. „Počas hľadania, kde je ešte niečo voľné, sme navštívili azda úplne každý dvor v Neuköllne,“ opisuje obdobie, počas ktorého našli dve haly s rozmermi približne 200 štvorcových metrov. Jednoduché nebolo ani rokovanie s úradmi, pre ktoré bol koncept „karavanového hotela“ úplnou novinkou.

S. Lorenzen s konceptom pôvodne nepočítala, nápad prišiel až počas písania podnikateľského plánu, ktorý požadovala banka. Dvojica žien sa vtedy rozhodla, že jednu z hál prestavajú na klasický hotel a v tej druhej vybudujú malé drevené chatky.

„Neskôr nám napadlo, že by mal byť priestor flexibilný, a preto sme uvažovali o chatkách na kolieskach, ktoré je možné premiestňovať. Od chatiek na kolieskach nebolo ku karavanom ďaleko,“ spomína tridsiatnička.

Zdroj: Hüttenpalast

Vajíčko aj Snehulienka

Hotel, do ktorého išla investícia približne pol milióna eur, otvorili v roku 2010, pričom zahŕňal trojicu chatiek a trojicu karavanov. „Veľmi rýchlo sa ukázalo, že ľudia sú z karavanov nadšení. Aj dnes si karavany vyberajú ako prvú možnosť a pre chatky alebo tradičnú hotelovú izbu sa rozhodujú, až keď nie sú voľné,“ poznamenáva podnikateľka.

Karavanov je v súčasnosti celkom osem. Žiadne dva pritom nie sú rovnaké. Hostia si môžu vybrať napríklad medzi strieborným americkým prívesom Streamline, karavanom s prezývkou „vajíčko“, obývateľným prívesom s výsuvnou strechou a surfom alebo bielym klasickým karavanom s názvom „Snehulienka“.

Neprehliadnite

Všetky karavany, ktoré pojmú maximálne dve osoby a malé dieťa, sú renovované v dobovom štýle a doplnené o malé posedenie.

V noci v karavanoch, ktoré sú umiestnené len neďaleko od seba, musia hostia počítať s tým, že počujú aj ďalších návštevníkov, hovorí S. Lorenzen. Naraziť na seba potom môžu na spoločných toaletách a sprchách. „Tam sa zoznámite so susedmi tak ako v kempe,“ hovorí šéfka hotela s úsmevom.

Zdroj: Hüttenpalast

Jednoduché sťahovanie

Netradičný hotel, kde sa za karavan platí 80 až 85 eur za noc, neláka len mladých ľudí. „Počítala som s tým, že k nám budú jazdiť hlavne hostia vo veku 30 až 50 rokov. Jazdia však aj celé rodiny a veľa ľudí tu slávi svoje 60. alebo 65. narodeniny. Najstarší hosť mal 93 rokov,“ podotýka. Ani on sa nedal prehovoriť, aby nespal v karavane. V jednom podobnom vraj totiž stretol svoju prvú lásku.

„Sú ľudia, ktorí to chcú vyskúšať, pretože v karavane nikdy neboli, alebo ľudia, ktorým sa páči dizajn. Väčšina je však jednoducho len zvedavá,“ vysvetľuje si záujem o tento spôsob ubytovania podnikateľka, ktorá má priestory hotela prenajaté na desať rokov.

„V roku 2020 tak budeme musieť znovu rokovať s majiteľom a bude zaujímavé, či bude chcieť pokračovať. Je otázne, či tu vzhľadom na prudko rastúce ceny budeme môcť zostať, alebo si budeme musieť hľadať nové miesto. Ale náš koncept je flexibilný rovnako ako naše karavany, takže by nebol problém sa presťahovať,“ dodáva majiteľka.

Zdroj: Hüttenpalast / Facebook

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Berlín

Diskusia (0 reakcií)