Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Japonský miliardár skúsi sociálny experiment. Ide rozdať miliardu

09.01.2020, 11:05 | ČTK

Japonský miliardár Jusaku Maezawa rozdá celkovo jednu miliardu jenov tisícke ľudí, ktorí ho sledujú na Twitteri. Zaujíma ho, či im tento sociálny experiment, ako ho sám nazval, prinesie šťastie.

  • Tlačiť
  • 14

Tagy

Japonsko

Miliarda jenov predstavuje približne 8,2 milióna eur. Japonský podnikateľ experiment spája s myšlienkou základného nepodmieneného príjmu.

Milión jenov dostane náhodne vybraných tisíc ľudí, ktorí ho sledujú na Twitteri a ktorí zdieľali jeho príspevok o experimente z 1. januára. Ako im dar ovplyvnil život, má zisťovať prostredníctvom podrobných dotazníkov a výpovedí.

„Je to seriózne myslený sociálny experiment,“ povedal J. Maezawa. Dúfa, že jeho čin pritiahne pozornosť nielen akademikov, ale aj ekonómov.

J. Maezawa zbohatol vďaka internetovému obchodu s oblečením Zozotown, ktorý založil v roku 2004. Je tiež slávnym zberateľom obrazov a športových automobilov. Bude tiež prvým vesmírnym turistom, ktorý sa pomocou spoločnosti SpaceX vydá na obežnú dráhu Mesiaca.

Neprehliadnite

Podnikateľ je tiež známy svojou predstavou o svete bez peňazí. Najnovší experiment spája s myšlienkou základného nepodmieneného príjmu, teda pravidelne vyplácanej čiastky všetkým občanom danej krajiny bez ohľadu na to, či dotyčný pracuje, alebo je nezamestnaný.

„Základný nepodmienený príjem znamená pravidelnú sumu, ktorá poskytuje pocit bezpečia. To, čo ponúka J. Maezawa, je niečo úplne iné,“ tvrdí ekonóm Tošihiro Nagahama zo spoločnosti Dai-ichi Life Research Institute.

O zavedení základného príjmu sa diskutuje v niekoľkých krajinách, napríklad aj v Nemecku. Na celoštátnej úrovni garantovaný príjem pre všetkých občanov odmietli v roku 2016 v referende Švajčiari. Podľa návrhu to malo byť 2 500 frankov (približne 2 300 eur) mesačne. Na druhej strane chcelo Švajčiarsko zrušiť všetky sociálne dávky, podpory a príspevky.

Fínsko zasa vlani došlo k záveru, že nepodmienený príjem robí ľudí šťastnejšími, ale nevedie k vyššej zamestnanosti. V rámci fínskeho experimentu bolo dvom tisíckam náhodne vybraným nezamestnaným ľuďom vyplácaných 560 eur.

  • Tlačiť
  • 14

Tagy Japonsko