Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Koberec s Draculom či toaletný papier. Rumuni dražia veci z komunizmu

31.01.2018, 17:10 | ČTK

Čiapka Nicolae Ceaușesca, jeho vyobrazenie s Draculom aj toaletný papier – tieto a ďalších približne 250 vecí spojených s bývalým rumunským komunistickým diktátorom začnú v stredu dražiť v Bukurešti. Internetová aukcia sa koná pri príležitosti 100. výročia Ceaușescovho narodenia.

  • Tlačiť
  • 0

Záujemcom je ponúkaná kožušinová čiapka, ktorú exprezident ako vášnivý lovec nosil. Do dražby idú aj zákazkové topánky a kabelka vyrobené pre Ceaușescovu ženu Elenu. Na predaj je aj historický toaletný papier, ktorý bol v záverečnej fáze komunizmu nedostatkovým tovarom.

Vyvolávacia cena väčšiny položiek sa pohybuje medzi 100 až 200 eurami. Na 800 eurách začne aukcia jednej z najdrahších vecí – veľkého vlneného koberca, na ktorom je žiariaci Ceaușescu a postavy rumunskej histórie vrátane kniežaťa Draculu.

Koberec s rumunským diktátorom v popredíZdroj: SITA / AP

Zástupca organizujúcej aukčnej siene Artmark Iulian Plestiu agentúre AP povedal, že predmety by mohli chcieť získať dve skupiny kupcov. Prvú tvoria zberatelia pamätihodností z radov Rumunov v strednom veku. Druhú mladí ľudia, ktorí túžia po aktuálne módnych symboloch komunistickej éry.

V dražbe je aj oblečenie, ktoré nosil Nicolae Ceaușescu na lovZdroj: SITA / AP

N. Ceaușescu sa narodil 26. januára 1918 v dedine Scornicești. K moci sa dostal v roku 1965 a postupne začal pestovať kult osobnosti. Zároveň nastolil režim, ktorý patril vo východnej Európe k najrepresívnejším. Len pri jeho zvrhávaní na konci roka 1989 zahynulo zhruba 1 200 ľudí. Sám N. Ceaușescu bol aj s manželkou 25. decembra zastrelený v meste Târgoviște. Ich poprave predchádzal rýchly proces vojenského súdu.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy aukcia, dražba, komunizmus, Rumunsko

Diskusia (0 reakcií)