Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Literatúra za tri milióny eur. Dražiť sa bude Hugo, Flaubert aj Proust

21.04.2017, 09:15

Denníky Victora Huga znudeného vo vyhnanstve na ostrove Guernsey, list Gustava Flauberta obhajujúci román Pani Bovaryová, úsmevná sťažnosť Marcela Prousta a vzácny výtlačok knihy Galilea Galileiho z roku 1638 sa budú dražiť v Paríži.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Menované položky sú len zlomkom 50 rokov zhromažďovanej zbierky ženevského bibliofila Jeana Bonnu, označovaného za najväčšieho zberateľov francúzskej literatúry. Očakáva sa, že zbierka stovky rukopisov sa 26. apríla vydraží za viac ako tri milióny eur, informoval denník The Guardian.

Vášeň pre zbieranie kníh sa v ňom rozhorela, keď mal deväť rokov. Za trojtýždňové vreckové si vtedy kúpil výtlačok knihy od renesančného vzdelanca a satirika Françoisa Rabelaisa z roku 1820. Teraz je bibliofil 79 rokov a jeho zbierku už vystavili mnohé svetoznáme galérie.

NeprehliadniteTeraz ju zoštíhľuje, pretože sa chce sústrediť len na francúzsku literatúru. Z toho dôvodu sa medzi predmetmi ocitla aj najcennejšie dražená položka, vzácny výtlačok Galileovej knihy Matematické rozpravy a pokusy. Taliansky vedec v nej zhŕňa vtedajšej znalosti o mechanike telies a kniha býva pokladaná za prvú učebnicu fyziky. Ženevský zberateľ priznáva, že sa Galilea, ktorého cena zrejme presiahne 700 tisíc eur, zbavuje „s ľútosťou“, ale do profilu jeho zbierky skrátka nepasuje.

Pozornosť nadšencov pre francúzsku literatúru iste pripúta list Gustava Flauberta. Autor v ňom obhajuje svoj román Pani Bovaryová proti obvineniam z nemravnosti. List napísal pred súdom, ktorý ho spolu s jeho vydavateľom roka 1857 obvinil z urážky verejných mravov a náboženstva. „Knihu som nepísal pre mladé dievčatá, ale pre mužov, pre literatúru,“ obhajuje sa autor v liste, ktorý nesmel vydať.

Zrejme najzábavnejšie položkou je podľa J. Bonnu list, ktorý Proust adresoval synovi svojho nájomcu. Zakladateľ modernej prózy si v liste sťažuje na hlasné prejavy manželskej lásky svojich susedov. V liste rozvádza, že tým hlavným problémom vlastne nie je hluk: „Susedia za múrom sa čo dva dni milujú s vášnivosťou, ktoré vo mne vzbudzuje žiarlivosť.“

J. Bonna prezradil, že sa za získané peniaze pokúsi získať vzácne prvé vydanie sonetov francúzskej renesančnej poetky Louisy Labéové.<xml></xml>

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Tesla Motors

Diskusia (0 reakcií)