Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

SND provokuje orgiami, skazou aj atómovou hrozbou

03.06.2019, 18:00 | Peter Scherhaufer | © 2019 News and Media Holding

Boli by ste radšej vynachádzavým bláznom, ktorý má moc nad svetom, alebo pomstychtivým antickým bohom, ktorého ego zrejme trpí nedostatkom sebahodnoty? Alebo oboma naraz? Možnosť vnímať, ako sa tieto bytosti cítia, prináša divákom v dvoch aktuálnych premiérach SND.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy

divadlo, SND

Dramatická groteska Fyzici podľa hry Friedricha Dürrenmatta koketuje s témou jadrovej katastrofy a zodpovednosti jednotlivcov za osud spoločnosti, kým Bakchantky od antického dramatika Euripida sa zaoberajú náboženským fundamentalizmom, ako aj morálnym úpadkom civilizácie.

Hoci obe inscenácie prinášajú na javisko apokalyptické vízie sveta, prvá tak robí s hereckou aj režijnou hravosťou a absurdným humorom, kým druhej dopomáha k naliehavosti dekadentná vizuálna stránka, ktorá v závere vyvrcholí krvavými jatkami.

Načasovanie inscenácií oboch hier na koniec tejto divadelnej sezóny so sebou prinieslo aj čaro neplánovaného. Došlo k nemu totiž v čase, keď „strážcovia“ tradičných hodnôt útočia v kultúre už len z princípu na to, čo ani nepoznajú alebo tomu nerozumejú, v čase, keď sa vášnivo diskutuje o ekologickej zodpovednosti za planétu, v čase, keď televíznych divákov na celom svete šokoval päťdielny seriál Černobyľ, ktorý odhaľuje aj politické pozadie riešenia tejto jadrovej katastrofy z roku 1986.

Neprehliadnite

Kto je tu blázon

Dej hry Fyzici sa odohráva na psychiatrickej klinike. Jej šéfka (Jana Oľhová), ktorá nemá vlastné deti a na psychiatriu pozatvárala všetkých svojich príbuzných, má nad pacientmi absolútnu moc, čoho si je plne vedomá. Na oddelenia ich umiestňuje podľa ich profesie, pričom jedno patrí práve fyzikom.

Prvý z nich sa vydáva za Alberta Einsteina (Daniel Heriban), ďalší za Isaaca Newtona (Roman Poláčik) a tretí za Augusta Ferdinanda Möbia (Robert Roth), ktorému sa navyše každý deň zjavuje kráľ Šalamún. Aké sú však ich skutočné identity?

Fyzici v sanatóriu s naliehavou pravidelnosťou vraždia svoje opatrovateľky. 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy divadlo, SND