Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Na stolovú hru o socializme v Poľsku stoja rady

04.05.2013, 14:50 | ČTK

Z hry o biede socialistických obchodov sa stal nedostatkový tovar

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Poľsko

Stolová hra nazvaná Kolejka (v slovenčine Rada) má mladým Poliakom priblížiť každodennú realitu v obchodoch niekdajšieho socialistického Poľska.

Úlohou hráčov je zohnať všetok tovar na zozname, aj za cenu dlhých radov pred prázdnymi obchodmi, tlačeníc s kupujúcimi spoluobčanmi a dohadovania sa s priekupníkmi. Štyridsaťstranový návod varuje, že hra vyžaduje silné nervy a môže hráčov dohnať k slzám.

Podľa novín The Wall Street Journal sa hra v Poľsku stala natoľko populárna, že sa na ňu v obchodoch paradoxne stoja rady. Objavil sa dokonca konkurenčný projekt, ktorý pod názvom „Musíte do rady, pane“ navodzuje atmosféru všeobecného nedostatku v 80. rokoch minulého storočia.

Mladá poľská generácia si už sotva dokáže predstaviť život v ére komunizmu. Podľa historikov je toto obdobie mladým ľuďom rovnako vzdialené ako doba dinosaurov. Hráči pomerne ľahko pochopia pravidlá hry, ale logika vtedajšej doby im je cudzia.

Hra má podávať informácie o ťažkom živote v Poľsku zábavnou formou. Jej tvorcovia museli zvládnuť ťažkú úlohu a predstaviť socialistickú nudu spôsobom, ktorý by zaujal. Nakoniec sa ukázalo, že bitky v radách o kotúč toaletného papiera môžu dnešnú mládež pobaviť.

Kolejka - stolova hra

Zdroj: SITA / AP

Hru uviedol na trh poľský Inštitút pamäti národa. Výrobu však financoval štát. Prekvapivo veľký dopyt nepredpokladal nikto, a tak sa z hry stal nedostatkový tovar. „Presne ako za socializmu,“ konštatoval šéf inštitútu Andrzej Zawistowski.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Poľsko

Súvisiace články

Biznis s hrami je hra

Biznis s hrami je hra

Podnikanie so stolovými hrami rozbehol na Slovensku Peter Černák – so snom, víziou i nápadmi. A so šťastím, pretože našiel človeka, ktorý investoval potrebné peniaze

Plastovým obalom vstup zakázaný. Znie stále častejšie

Po Trnave a Nových Zámkoch dáva časť Bratislavy stopku pesticídom

O sedem metrov. Úžasný záber, ktorý varuje pred budúcnosťou

Nájsť výbornú reštauráciu na vidieku? Táto k nim patrí

Diskusia (0 reakcií)