Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nový krém odstráni tetovanie za pár drobných

20.02.2015, 12:15 | bb | © 2015 News and Media Holding

Permanentné tetovanie je považované za „ozdobu“ tela na celý život. Môžu však nastať situácie, keď sa majiteľovi zunuje, vybledne či popraská. V súčasnosti existujú viaceré možnosti, ako si nechať nechcené nápisy či maľby z kože odstrániť. Prinášajú však viaceré komplikácie.

  • Tlačiť
  • 1

Aj keď sa už od rezania či krvavého brúsenia kože ustupuje a stále populárnejším je odstránenie laserom, ani tento zákrok nie je bezproblémový. Môže spôsobiť zápal, tetovanie sa nemusí podariť odstrániť úplne a hrozí vznik hyperpigmentácie či hypopigmentácie, teda stmavnutie alebo zosvetlenie kože na mieste zákroku.

Alec Falkenham, 27-ročný kanadský doktorand na kanadskej univerzite Dalhousie, vyvinul krém, ktorý dokáže neželané tetovanie odstrániť. Tvrdí, že opakovaným nanášaním postupne úplne zmizne.

„Keď to porovnáme s technológiami na báze laseru, pri ktorých sú bežné popáleniny, jazvy či pľuzgiere, navrhli sme liek, ktorý v podstate nemá vedľajšie účinky,“ povedal A. Falkenham pre kanadský portál CBCnews. Dodáva, že by nemal po aplikácii hroziť ani zápal, keďže má masť protizápalové účinky a neatakuje kožné bunky.

Vynálezca krému vysvetľuje, že počas tetovania je atrament vstrekovaný do kože a iniciuje imunitnú reakciu organizmu. Počas nej sa voľné makrofágy, teda bunky, ktoré zabezpečujú ochranu organizmu pred baktériami a inými cudzorodými látkami, presunú do tej oblasti a atrament pohltia. Časť týchto buniek odvádza atrament do lymfatických uzlín, no časť  zotrváva na mieste, čo spôsobuje, že tetovanie ostáva viditeľným.

Krém účinkuje tak, že dopraví na miesto nové makrofágy, ktoré pohltia prítomné, nasaté atramentom, a odvádzajú ich opäť do lymfatických uzlín. Natieranie miesta sa opakuje toľkokrát, kým tetovanie úplne nezmizne.

V porovnaní s laserom by mala byť nová metóda nielen bezpečnejšia, ale aj neporovnateľne lacnejšia. Slovenské kliniky si za štandardný laserový zákrok, ktorý je často potrebné opakovať, pýtajú sumy v rozmedzí desiatok až stoviek eur.

Aj keď kanadský doktorand ešte presne nevie, koľko aplikácií bude potrebných na úplné odstránenie tetovania, keďže ho stále len testuje, odhaduje, že pri veľkosti 10x10 centimetrov by mohlo jedna aplikácia stáť iba okolo 4,50 dolára.

A. Falkenham spolupracuje pri vyvíjaní krému s centrom inovácií pri tamojšej univerzite a vynález si chce nechať patentovať. Andrea McCormick z centra tvrdí, že počiatočný výskum (na prasacích ušiach) preukázal skvelé výsledky, na ktorých sa bude stavať a verí, že produkt bude napokon uvedený na trh.

  • Tlačiť
  • 1