Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Odmietol luxusnú zákazku a radšej vymaľoval školskú jedáleň. Teraz je vo Viedni

19.06.2019, 14:00 | Peter Scherhaufer | © 2019 News and Media Holding

Ešte predtým, ako americký maliar lotyšského pôvodu Mark Rothko dostal v roku 1958 zákazku za 35-tisíc dolárov na výzdobu reštaurácie Four Seasons v ikonickom newyorskom mrakodrape Seagram, ju prijal. Keď sa bol v luxusnej reštaurácii o pár mesiacov neskôr najesť a uvedomil si jej pompéznosť a typ návštevníkov, skonštatoval, že tento druh stravníkov jeho maľby určite zaujímať nebudú. Hotové obrazy si preto nechal a zálohu vrátil. V súčasnosti, po započítaní inflácie, by mala zákazka hodnotu vyše 310-tisíc eur.

  • Tlačiť
  • 0

Vo viedenskom Umelecko-historickom múzeu vystavuje vrcholný predstaviteľ abstraktného expresionizmu Mark Rothko (1903 až 1970) niekoľko desiatok diel. V takomto širokom rozsahu je autorovo dielo v Rakúsku k dispozícii prvýkrát. Viacero obrazov zapožičali zo súkromnej zbierky priamo Rothkove deti Kate a Christopher.

Zákazka pre reštauráciu z úvodu článku pozostávala z troch sérií nástenných malieb, kde na rozsiahlych plochách tmavočervenej, purpurovej či gaštanovej uložil maliar pásy a portály karmínovej, čiernej a oranžovej.

Okrem tejto zákazky vytvoril M. Rothko popri vlastnej tvorbe i ďalšie, ktoré po dokončení zadávateľovi aj „odovzdal“. Išlo napríklad o nástennú maľbu pre jedáleň Harvardovej univerzity v štáte Massachusetts či monumentálne plátna pre ekumenickú kaplnku v texaskom Hustone, ktorá teraz nesie jeho meno.

Mark Rothko (Podzemná fantázia, 1940)Zdroj: © 1998 Kate Rothko Prizel & Christopher Rothko/Bildrecht, Vienna, 2019 © Photo: National Gallery of Art, Washington, D.C.

Oranžová, žltá, červená

M. Rothko sa narodil v meste Dvinsk, ktoré sa v súčasnosti volá Daugavpils a patrí Lotyšsku, ale v roku 1903 bolo ešte súčasťou Ruského impéria. Ako dieťa emigroval s rodinou v dôsledku silnejúcich protižidovských nálad do Spojených štátov, konkrétne do Portlandu v Oregone.

Neprehliadnite

Navštevoval Yaleovu univerzitu v New Heavene, ale štúdium nedokončil a odišiel do New Yorku, kde začal študovať maľbu. Prvú samostatnú výstavu mal v roku 1933 v Museum of Art v Portlande.

Spolu s Jacksonom Pollockom či Willenom de Kooningom patril do skupiny abstraktných expresionistov, ktorí povýšili mesto New York na svetovú metropolu súčasného umenia.

V roku 1969 dostal Rothko od Yaleovej univerzity čestný doktorát. Jeho obraz Oranžová, žltá, červená z roku 1961 vydražila v máji pred siedmimi rokmi akčná sieň Christies za 87 miliónov dolárov, čím padol vtedajší rekord najdrahšie predaného obrazu vytvoreného po 2. svetovej vojne.

Mark Rothko (No. 16 (Červená, Biela a Hnedá), 1957)Zdroj: © 1998 Kate Rothko Prizel & Christopher Rothko/Bildrecht, Vienna, 2019 © Photo: Kunstmuseum Basel

Bez rámov a názvov

Jeho prvé

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy výtvarné umenie

Diskusia (0 reakcií)