Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Osemdesiate výročie pražského letiska spojí Piešťany s Prahou

16.03.2017, 19:22 | Ján Blažej

Osemdesiate výročie od svojho otvorenia oslávi pražské letisko Václava Havla 5. apríla aj v Piešťanoch. TREND.sk o tom informovala hovorkyňa letiska Marika Janoušková.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Práve z Piešťan s medzipristátím v Zlíne pristálo totiž na novom ruzynskom letisku prvé lietadlo (titulná fotografia je z príletu tohto lietadla). Bolo to štrnásťmiestne lietadlo Douglas DC-2 súkromnej Českej leteckej spoločnosti, ktorá bola konkurentom štátnych Československých aerolínií. O hodinu neskôr pristála linka Air France z Viedne cez Prahu v Lipsku.

V ten deň sa do Ruzyne presťahovala civilná doprava zo starého pražského vojenského letiska v Kbeloch, ktoré slúži teraz českej armáde. Letisko v Ruzyni postavili za 44 mesiacov a jeho vtedajšia vybavovacia budova (na historickej fotografii) získala na Medzinárodnej výstave umenia a techniky v Paríži v roku 1937 zlatú medailu.

Prvý terminál letiska Praha-RuzyňZdroj: Letisko Václava Havla

Moderná nadčasová hala sa na dlhé roky stala vzorom pre výstavbu vybavovacích budov na letiskách po celej Európe. Ešte v roku otvorenia nahradili trávnaté dráhy tromi betónovými, po druhej svetovej vojne postupne vybudovali nový dráhový systém a dva veľké terminály pre cestujúcich, ktorými vlani prešlo vyše 13 miliónov pasažierov. Terminál z roku 1937 slúži dodnes pre prílety a odlety štátnych návštev.

Neprehliadnite

Letisko Václava Havla chystá k 80. výročiu množstvo rozličných podujatí. Jedným z nich bude 5. apríla v spolupráci s Českými aerolíniami aj let Praha-Piešťany-Brno-Praha 135-miestnym prúdovým lietadlom A319. Okrem slávnostných hostí v ňom poletia aj fanúšikovia letectva, pretože letenky budú aj v predaji.

V Brne bude pristátie preto, lebo Zlín má iba maličké letisko Otrokovice, ktoré neprijíma dopravné lietadlá a airbus ČSA urobí nad Zlínom iba prelet. Pre tamojšie letisko boli lietadlá ČSA a spojenie s Prahou kľúčovými, v niektorých dňoch sa lietalo aj šesť razy.

Rozpadom Česko-Slovenska sa však záujem o lety do Prahy znížil na minimum, až boli úplne zrušené a do Piešťan lietajú iba nákladné lietadlá, menšie lietadlá rozličných, najmä zahraničných firiem, letecká záchranná služba a príležitostne ho využívajú letecké spoločnosti na výcvik posádok. Pravidelné lety už nie sú ani medzi Prahou a Brnom.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Brno, lietadlo, Piešťany, Praha

Diskusia (0 reakcií)